Nemcsak a cukor káros a fogakra!

Ne egyél annyi édességet, mert elromlanak a fogaid - hányszor hallottuk ezt a szüleinktől annak idején, vagy mondtuk ezt mi is gyermekeinknek! De tényleg csak a csokoládé és a cukorkák fogaink ellenségei?

Szájüregünk egészségével a rendszeres fogmosáson túl nem sokat törődünk. Ha valaki évente elmegy a fogorvosához ellenőrzésre, az a köztudatban már az átlagon felül teljesít. Gondoljunk azonban kicsit mélyebben bele: biztos, hogy mindent megteszünk saját és családunk szép mosolyáért?

Mikor kezdjük a fogak megóvását?

Nem is hinnénk, de sokszor a szülők akaratuk ellenére már csecsemőkorban rosszat tesznek. Ha a szoptatás után vagy mellett cumisüvegből is táplálják gyermeküket, cukros teát, rostos leveket itatnak velük, akkor a pici épphogy áttört fogainak egészségét veszélyeztetik. Dr. Péter Csilla fogszakorvos elmondja, hogy ezt az esetet orvosi néven Cumisüveg-szindrómának nevezik, amikor a csecsemő elülső kis tejfogacskái a cukros cumival érintkezve elromlanak. A szakértő hozzáteszi, hogy sok szülő azzal sincs tisztában, hogy a fogakat onnantól kezdve rendszeresen tisztítani kell, ahogy kinőnek, legyen szó egy vagy akár két fogról csupán.

Milyen ételekkel vigyázzunk?

Köztudott, hogy az édességekkel csínján kell bánni, ha fogainknak hosszú távú albérletet szeretnénk biztosítani szánkban. A fogorvos elmondása szerint sok egészséges táplálkozást folytató páciense nem érti, hogy miért romlik a foga, amikor semmilyen cukros üdítőt nem iszik, édességet alig fogyaszt és rendszeresen tisztítja a fogait. A szakértő felhívja a figyelmet, hogy nemcsak a köztudatban lévő cukrok úgy, mint a csokoládé és egyéb édességek jelentenek veszélyt mosolyunk hosszú távú szépségére. Ugyanannyira veszélyesek a pékáruk (lisztek) és egyéb keményítő tartalmú ételek (burgonya, rizs, kukorica stb.), hiszen ezek a szánkban lévő nyálenzimek hatására ugyancsak tejsavvá alakulnak, és a szájüreg pH-jának csökkentése útján teret engednek a fognyűvőknek. Nem kell ezeket az ételeket kerülni, de érdemes mindenképpen fogainkat megmosni, ha ezekből az alapanyagokból készül az ételünk!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ezen kívül a savas ételek is gyengítik a fogzománcot, ilyenek például az alma, a citrusos gyümölcsök és a szénsavas üdítők (a buborékos ásványvíz is!). Fontos az, hogy ha bármilyen savas élelmiszert fogyasztunk, utána tiszta vízzel öblítsük ki a szánkat, és legalább fél óráig ne mossunk fogat. Az erős savak, mint például egy reggel elfogyasztott citromos tea, fellazítják a fogzománcot, és a fogkefe sörtéivel csak lesikáljuk fogunk külső őrét.

A fogorvos felhívja a figyelmünket arra a tévhitre is, hogy ha valaki nem reggelizik, attól a fogait meg kell mosni. Egy fogmosást követően 6 óra elteltével a szánkban lévő baktériumok elindítják a káros folyamatokat a szájüregünkben.

Nemcsak az összetevők fontosak!

Az ételek alkotóelemein túl az sem mindegy, hogy milyen az állaguk. Ha könnyen hozzáragadnak, rátapadnak fogainkra, akkor több kárt okozhatnak. Ilyenek például a kekszek, cukorkák, melyek vastag lepedéket képeznek a fogfelszíneken. Ha gyermekünk a többieket utánozva cukrot, vagy csokit enne, inkább adjunk neki egy kocka magas kakótartalmú csokoládét. A kakaóvaj magas zsírtartalma ugyanis védőrétegként körbeveszi fogait, így a csokiban lévő cukor kevesebb kárt okoz, mint például egy nyalóka.

A fogra tapadó ételek fogyasztása nemcsak fogszuvasodáshoz, de fogkőképződéshez vezethet, mely a közhiedelemmel ellentétben igenis káros. A fogkő ugyanis lepedék, nyál és baktériumok keveréke, állandó gyulladásban tartja az ínyünket, mely hosszú távon fogaink elvesztéséhez vezet.

Szakértő: Dr. Péter Csilla, fogszakorvos

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.