Öblítsen!

Ez a felszólítás fogorvosnál hangzik el, többnyire kezelés közben. Ha azonban a fogorvosi rendelőn kívül is többet tennénk a szájhigiéniáért, például rendszeresen végeznénk szájöblítést is, a kezelések jó részét meg lehetne úszni.

Fogkefe és társai

Sajnos, Magyarországon csak lassan megy át a köztudatba a fogápolás fontossága: évenkénti fogkefe, fogkrém fogyasztásunkkal messze elmaradunk a nyugat-európai átlagtól.

Még rosszabb a helyzet, ha a szájhigiénia egyéb, de szintúgy fontos és hatékony eszközeit nézzük: még ma is kevesen használnak rendszeresen fogselymet, és a szájvizek, szájöblítők alkalmazása is csak lassan terjed. Pedig a megfelelő szájápolás, az ép fogsor, az üde lehelet is a jó megjelenés része, legalább annyira, mint az évszaknak és az alkalomnak megfelelő, divatos öltözet. Nézzük, hogyan tudnak ebben segíteni a szájvizek!

Sietős frissülés - szájvizek

A reggeli és esti fogmosás közben eltelhet 16 óra is, ami alatt a száj higiéniás állapota, a lehelet frissessége sokat romlik. Többször is étkezünk napközben, amelynek során ételmaradékok maradhatnak a fogak között, az íny szélén, sokat beszélünk, amelytől kiszáradhat a száj nyálkahártyája - mindez ideális feltételeket teremt a baktériumok letelepedéséhez, elszaporodásához.

Az eredmény a keletkező bomlástermékek, kénvegyületek miatti kellemetlen szájszag. A dohányosok (bár ez ritkán tudatosul bennük) még rosszabb helyzetben vannak, hiszen az idült füstszag, a fogaikat megsárgító, rárakódott nikotin még kevésbé járul hozzá az üde lehelethez.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Különösen érintettek lehetnek a problémában a műfogsort viselők, hiszen az alászorult ételmaradék sok kellemetlenséget okoz, de a protézis tisztítása még körülményesebb, mint a természetes fogaké. Jártunkban-keltünkben, munka közben persze nem mindenütt van mód napközbeni fogmosásra, így jó szolgálatot tehet egy jó illatú szájvízzel történő, frissítő szájöblítés.

Tanácsos alaposan megforgatni a szájüregben a szájvizet, átmosni vele a fogakat, esetleg gargarizálni is, hogy a garat is frissüljön, a nyálkahártya minden területe kapjon egy fertőtlenítő, lemosó átöblítést. Érdemes tudni, hogy a szájvizek frissítő, fertőtlenítő hatása rövid ideig, maximum 1-2 óráig tart.

Harcban a baktériumok ellen - szájöblítők

A szájöblítők nemcsak nedvesítik a nyálkahártyát, hanem átmossák a szájüreget, eltávolítják azokat az ételmaradékokat, amelyek a plakk-képződés alapjául szolgálhatnak a rájuk települő baktériumok miatt. Fizikailag erre alkalmas lenne akár a tiszta víz is, de a szájöblítők ennél többet adnak: egyrészt illatanyagaik üde leheletet biztosítanak, másrészt fertőtlenítik a szájüreget, antibakteriális hatásúak.

Számos olyan készítmény is van a termékpalettán, amely gyulladásgátló, enyhítő hatású, és több olyan közül is lehet választani, amely hatékonyan óv a plakk-képződéstől is. Minél előrehaladottabb életkorúakról van szó, annál gyakoribbak a körükben az ínyproblémák, közülük is a legtöbben az ínygyulladástól, a gingivitistől szenvednek. A megfelelő szájöblítők rendszeres használata enyhíti a szájüreg, a garat, a mandulák gyulladásos tüneteit, fertőtlenítő hatású is.

Egyes szájöblítők afta, szájgombásodás és bakteriális szájfertőzés kiegészítő kezelésére is alkalmasak, sőt a klórhexidin tartalmú szájöblítők nem csak elpusztítják a baktériumokak, hanem 8-12 órán keresztül megakadályozzák a visszatérésüket. Azonban fontos tudni, hogy a szájvizek vagy szájöblítők csak kiegészítik, de nem helyettesítik a fog- és szájápolás egyéb módjait: a szájszag ellen a legbiztosabb módszer magát az okot megszüntetni, tehát alapos tisztítással csökkenteni vagy eltávolítani a baktériumokat a szájnyálkahártyáról.

A legjobb megelőzés a fogmosás, amelynek során a nyelvhát tisztítására is sort kell keríteni, hiszen a kellemetlen leheletet okozó baktériumok legnagyobb számban ezen telepszenek meg. Ha sem a rendszeres fogmosás, sem a fogtisztítás egyéb módjai, például a fogzuhany, a fogselyem használata nem segít, és újra meg újra visszatér a rossz szájszag, orvoshoz kell fordulni vele, hiszen több betegség is lehet a háttérben.

Gyógynövények erejével

Számos szájöblítő szer a gyógynövények jótékony hatását és kellemes illatát "veti be" a szájüreg bomlástermékei, az itt megtelepedő baktériumok ellen. Használják erre többek között például a cserszömörcét, a kakukkfüvet, a mentát, a bíbor kasvirágot, a kamillát, a szegfűszeget, a zsályát, tehát olyan növényeket, amelyeknek természetes hatóanyagai gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő, fájdalomcsillapító hatásúak.

Fertőtlenítés, gyulladásgátlás vegyi anyagokkal

A "nehéztüzérséget" is hadrendbe állítják azok a szerek, amelyek kémiai antiszeptikus hatóanyagokat tartalmaznak, esetleg a természetes és a szintetikus eredetű anyagokat kombinálják.

Leggyakrabban előforduló vegyületek a nátrium-klorid, a nátrium-fluorid, a clorhexidin, a cetilpiridinium-klorid. Ezek az készítmények "erősebbek" és sokkal hatékonyabban pusztítják el a kórokozókat. Elsősorban fogorvosi kezelések kiegészítéseként vagy fogorvosi ajánlásra, meghatározott indikációkban szabad őket huzamosabb ideig alkalmazni. Bizonyos esetekben megelőzés céljából is bevethetők.

Tanácsos elolvasni a terméktájékoztatókat, hiszen van olyan termék, amelyet elsősorban a műfogsort viselőknek ajánlanak, de olyan is, amelyet kifejezetten dohányosok vagy szájszárazságban szenvedők részére fejlesztettek ki. A szakemberek figyelmeztetnek arra is, hogy mint mindenben, a szájöblítésben is kerülni kell a túlzásokat: a makacs, nehezen csillapítható szájszag esetén forduljanak orvoshoz, hogy oki kezelést is alkalmazhasson.

Felhívják a figyelmet arra is, hogy az alkoholtartalmú szájöblítők rendszeres napi többszöri alkalmazásával amiatt is érdemes csínján bánni, mert az alkohol szárítja a száj nyálkahártyáját, így hosszabb távon kedvez a baktériumok szaporodásának.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra