Csak az Egyesült Államokban több mint hárommillióan viselnek fogászati implantátumot, amellyel a szuvasodás vagy baleset miatti fogvesztés, illetve ínysorvadás esetén pótolható a hiányzó fog. Negyven évvel ezelőtt a fogászat terén jelentős előrelépésnek számított a fogbeültetés lehetősége, hiszen sokkal pontosabban illeszkedik, mint egy kivehető vagy rögzített fogpótlás, és elméletben akár 20 évig is kitarthat.
A valóság azonban mást mutat: a beültetett fog helyi gyulladás vagy fogágybetegség miatt gyakran már 5-10 év után cserére szorul, ami a páciens számára ismét jelentős kiadással és fájdalmas beavatkozással jár. Ezen változtatna egy innovatív implantátum, amely a Pennsylvania Egyetem fogászati karának fejlesztése, és az egyetem honlapja adott hírt róla. Két technológiai újítás is hozzájárult a létrejöttéhez: az egyik a nanorészecskés alapanyag, amely gátolja a baktériumok megtelepedését, a másik pedig a beépített fényforrás a szöveteket regeneráló fényterápiához.
Rágással lehet feltölteni
Mivel implantátumról van szó, a beültetést követően nem valósítható meg elemcsere vagy elemfeltöltés. Tehát az implantátum energiaellátását más módon kellett megoldani: a fogpótlás működését tápláló áramforrás a rágás és fogmosás közben végzett természetes mozdulatok révén töltődik fel energiával. Az úgynevezett piezoelektromos (a piezo jelentése: nyomás alatti) töltéssel elegendő energia állítható elő ahhoz, hogy a fogpótlás fényt bocsásson ki az ínygyulladás fototerápiás kezeléséhez.
A fogpótlás alapanyaga a piezoelektromos tulajdonságokkal rendelkező bárium-titanát, amely a kerámiához hasonló, de a gyémántnál keményebb anyag. Az ebből készülő implantátumalap felszíne negatív töltésűvé válik, ami távol tartja a baktériumokat, hiszen ezek sejtfala szintén negatív töltésű. A kutatások szerint hosszabb idő után sem kezd kioldódni, valamint nem károsítja az egészséges fogínyt. Az okosimplantátum a fejlesztők szerint hamarosan kereskedelmi forgalomba kerülhet.