Retteg a fogorvostól? Itt a megoldás!

Egy a British Dental Journal című folyóiratban megjelent cikk szerint már egy sorozat kognitív viselkedésterápia is segíthet azokon, akik betegesen félnek felkeresni a fogorvost.

A vizsgálatba hatvan olyan embert vontak be, akiket korábban csak intravénás nyugtató beadása után lehetett fogorvosi kezelésben részesíteni. A viselkedésterápia eredménye olyannyira meggyőzőnek bizonyult, hogy a szakemberek szerint a további vizsgálatok megkezdése előtt is érdemes lenne széles körben elterjeszteni a módszert. Ez a társadalombiztosítás számára is kifizetődő lenne, a nyugtatók használata ugyanis igen kockázatos.

Mind a hatvan alany az angliai Sheffieldben élt, és komolyan rettegtek a fogorvostól. 50 százalékuknak ajánlották fel a viselkedésterápiát, amely lehetősséggel végül 21-en éltek, és ebből 20-nak ezután nem volt szüksége nyugtatóra a kezelések előtt. Egy évtized elteltével 19-en nyilatkoztak úgy, hogy a terápia óta nem volt szükségük ilyesmire.

Ezzel bebizonyosodott, hogy a kognitív viselkedésterápia hosszú távon is hatékony. Ez azért is fontos, mivel egy 2011-es kimutatás szerint az emberek 12 százaléka retteg ilyen szinten a fogorvostól. Damien Walmsley, a Brit Fogorvosszövetség tudományos tanácsadója így magyarázta a jelenséget: "A fogorvostól való beteges félelem nagy probléma, mivel az ebben szenvedők legfeljebb akkor keresik fel a rendelőt, amikor már komoly fájdalmaik vannak. Ilyenkor pedig már a kezelés is sokkal nehezebb. Sajnos ezt a félelmet a legtöbben átörökítik a gyermekeikre is."

Egészségkvíz: hosszú életre számíthatsz, ha tudod erre a 10 kérdésre a választ

"A kognitív viselkedésterápia olyan módszereket használ, amelyek kényelmesek a beteg számára, így abban bízunk, hogy segíthet az extrém módon rettegőkön. Minden fogorvosunk magasan képzett szakember, aki jól tudja, hogyan csillapítsa a beteg fájdalmát. Sokan használnak köztük olyan módszereket is, mint az akupunktúra, a hipnózis vagy a viselkedésterápia" - tette hozzá Walmsley.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Ez a tényező az életkornál és a jövedelemnél is jobban befolyásolja az egészséget
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

A Dunántúlon és a Duna-Tisza közén újra megnövekszik a felhőzet, és általában erősen felhős vagy borul ég lesz a jellemző. Foltokban köd képződik. Elvétve szitálás, esetleg hószállingózás előfordulhat. A Dunántúlon helyenként élénk lökések kísérhetik az északnyugati szelet. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -1 és +3 fok között alakul. Az orvosmeteorológiai helyzetet továbbra is a beállt hidegpárna egyhangú időjárása határozza meg.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra