A szájsebészek a foghelyreállító beavatkozások terén a közeljövőben sokkal könnyebben és olcsóbban dolgozhatnak majd.
A szájsebészeti beavatkozások között előkelő helyet kapnak a helyreállító műtétek, amelyek során a súlyosan roncsolt, vagy hiányzó fogakat pótolják, általában implantátumokkal.
A Missouri Egyetem kutatói most egy olyan új eljárást mutattak be, amely alapján ezek a remények egyáltalán nem tűnnek hiú ábrándnak. Az eljárás lényege, hogy az úgynevezett körhidak, azaz a protézist a fogimplantátumokkal összekötő berendezések kialakítását teljes egészében számítógépesíti. A körhidakat ma még kézi módszerrel, gipszformázás segítségével állítják elő sok-sok munkával, hosszú idő alatt a fogtechnikusok. Az új módszer azonban éppen ezen a folyamaton gyorsít jelentősen azzal, hogy a teljes procedúrát digitalizálja és számítógépesíti.
Az eddigi fizikai modellezés helyett a körhídra váró páciens száját digitális képalkotó eljárás alkalmazásával mérik fel, majd az így rögzített adatokból a kutatók által kidolgozott algoritmusok alapján a számítógép létrehozza az adott beteg számára szükséges körhíd tervét, amely azután akár nyomtatásos, akár CNC automatizált módszerekkel gyártásra kerül.
Animáció: HáziPatika.com