Egyre gyakoribb és már a tejfogakon is tapasztalható a fogerózió, vagyis a kémiai savhatásra bekövetkező fogkopás, amely a zománc vastagságának csökkenésével jár. Az erózió hatására idővel érzékennyé válnak a fogak, és esztétikai gondot is okoz. Persze, nem ez a fő probléma ilyenkor - olvasható a Semmelweis Egyetem honlapján .
Így védjük a fogakat a kopástól
A károsodás hatására a frontfogak metszőélei üvegszerűen átlátszóvá válnak, a zománc elvékonyodásával a sárgább színű dentin jobban áttűnik, ezáltal a fog színe sötétebb lesz. Extrém kopásnál a fog alakja is megváltozik, kagylószerű bemélyedések jelentkeznek, a csücsköknél csészeszerű hiányok alakulnak ki. A fogzománc teljesen el is tűnhet, a szabaddá váló dentin pedig kevésbé kemény és ellenálló, így jóval gyorsabban kopik - emelte ki Dr. Tóth Zsuzsanna, a Semmelweis Egyetem Konzerváló Fogászati Klinikájának igazgatója. Ha a fogak érzékennyé válnak, sokszor helyreállító beavatkozásokra, például tömésre, koronakészítésére lehet szükség.
A savhatást egyfelől okozhatják savanyú ételek és italok (gyümölcsök, gyümölcslevek, ecetes ételek; salátaöntetek, szénsavas üdítők, energiaitalok, borok, vitaminkészítmények), másrészt a gyomorsav maró hatása is. Bizonyos betegségek, például a gyomorsav visszaáramlásával járó reflux, illetve a rendszeres hánytatásra ingerlő bulimia is a fogak kopásával járhat.
Mivel a savas közegben a fogfelszín "felpuhul", étkezés után tanácsos egy órát várni a fogmosással, hogy elkerüljük e kevésbé kemény felszíni réteg ledörzsölődését. Ha elég időt hagyunk, a nyál jelenlétében képes visszakeményedni. Ezt a folyamatot elősegíti, ha tejet iszunk, sajttal vagy más magas kalciumtartalmú étellel zárjuk az étkezést. Esetleg remineralizáló szájöblítő folyadékkal is öblögethetünk - ajánlotta az egyetemi docens. A vízivás mérsékli a savhatást. A szénsavas üdítők, energiaitalok fogyasztását azonban kerülni kell, a savas ételeket pedig lehetőleg a főétkezések alkalmával együk.
Érdemes félévente felkeresni egy fogorvost, aki már akkor észreveszi a bajt, amikor a páciens még nem is érzékeli. A fogorvosi kontroll során ráadásul más elváltozásokat, betegségeket is fel lehet fedezni.