Az elmúlt hetekben a sajtóban többször felmerült, hogy a közfinanszírozott alapellátásban dolgozó fogorvosok nem elégedettek a finanszírozásukkal, szeptemberre pedig demonstrációt is kilátásba helyeztek. Emiatt csütörtökön Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár részvételével egyeztetés indult meg a kormány és a szakma képviselői között. A kamara képviselői ismertették a közfinanszírozott fogorvosi szolgálatok problémáit , és kérték az egészségügyért felelős államtitkárságot, hogy vizsgálja meg, miként lehetne változtatni a finanszírozás rendszerén.
A találkozón az egyeztetés végén Éger István, a MOK elnöke és Hermann Péter, a MOK Fogorvosi Tagozatának elnöke megállapodott az államtitkárral, hogy mindkét fél áttekinti, milyen közös teendők lehetnek a jövőben a fogorvosi alap- és szakellátás fejlesztése érdekében, és ezekről a közeljövőben részletesebben egyeztetnek.
Tömegével távoznak a fogorvosok is
"Az utóbbi tizenkét évben több mint ezer fogorvos távozott külföldre, ez öt évfolyamnyi szakembert jelent" - nyilatkozta a közelmúltban a Sonline.hu-nak Herczeg Olga, a Magyar Orvosi Kamara Fogorvosi Tagozatának alelnöke. Szerinte a fiatal fogorvosok nagy része nem vállalja a tartósan alulfinanszírozott körzeteket, ahol a lakosság zömének fogászati ellátása történik, a jövőjüket magánpraxisban vagy külföldön képzeli el. Jelenleg fogorvosi alapellátó körzetre körülbelül 700-750 ezer forint jut. Egyszerűen kiszámítható, hogy a fogorvosi, az asszisztensi, a takarítói bérek és járulékaik már el is vitték a rendelő teljes működésére szánt összeget.
A KSH adatai alapján egyre nehezebb a hazai kórházakba orvost csábítani. Két éve közel 15 500 orvosi állás volt a fekvőbeteg-ellátásban, ebből majdnem ezret nem sikerült betölteni. Ugyanebben az évben 6,6 százalékkal kevesebb háziorvos dolgozott az alapellátásban, mint az ezredfordulón.