Van oltás a fogágygyulladás ellen

A Melbourne-i Egyetem csapata a fogágygyulladás ellen fejlesztettek ki oltóanyagot a világon először. A vakcina kiküszöböli, vagy legalábbis jelentősen csökkenti annak esélyét, hogy műtétet vagy antibiotikumos kezelést igénylő súlyos fogágygyulladás alakuljon ki. Az embereken végzett klinikai tesztek várhatóan 2018-ban kezdődnek.

A periodontitisz (gyökérhártya-gyulladás) világszerte minden harmadik felnőttet, a 65 év feletti ausztrálok pedig több mint ötven százalékát érinti. Általában a diabétesszel, szívbetegséggel, reumatikus ízületi gyulladással, demenciával és a rák bizonyos típusaival összefüggésben jelentkezik. A krónikus betegség rongálja a fogágyat és a fogak alatti csontot, ami a fogak elvesztéséhez vezet.

fogfájás
A fogágygyulladás gyakori betegség. Ha elhanyagolják, az a fog elvesztéséhez vezethet

Így működik az oltás

Az oltóanyag a Porphyromonas gingivalis baktérium által termelt enzimeket célozza meg, hogy immunválaszt váltson ki belőlük. Ezek így olyan antitesteket termelnek, amelyek semlegesítik a kórokozó pusztító toxinjait. A Porphyromonas gingivalis olyan kórokozó, amely képes a dentális plakkban lévő mikroorganizmusok egyensúlyának megdöntésére, ezáltal betegséget okoz.

Eric Reynolds, a Melbourne-i Egyetem szájegészségügyi kutatóközpontjának vezetője elmondta, az oltóanyag jelentősen csökkentheti a kórokozó miatt kialakuló szövetpusztulás mértékét.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a fogágygyulladás jellemzően fiatal felnőttkorban jelenik meg először, gyerekeket általában nem érint. Komolyabb problémát inkább a negyvenes-ötvenes éveikben járó betegeknél okoz, azoknál, akik a problémát vagy elhanyagolják, vagy érdemben nem tudnak mit tenni ellene. A fogágygyulladás kialakulása a genetikai adottságoktól is függ, van, aki mindent megtesz a megelőzésért, mégis meg kell küzdenie a problémával.

Több millió ember életét teheti könnyebbé

„Jelenleg a fogágygyulladást tisztítással kezeljük, melynek részeként időnként műtétre és antibiotikumos kezelésre is szükség van. Ezek a módszerek segítenek, de sok esetben a baktérium visszatér a dentális plakkban, mikrobiológiai egyensúlyhiányt okoz és a betegség folytatódik. A periodontitisz széles körben elterjedt és nagyon roncsoló. Reméljük, hogy ez a vakcina emberek millióinak életminőségét fogja javítani” – fejtette ki Reynolds.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.