A periodontitisz (gyökérhártya-gyulladás) világszerte minden harmadik felnőttet, a 65 év feletti ausztrálok pedig több mint ötven százalékát érinti. Általában a diabétesszel, szívbetegséggel, reumatikus ízületi gyulladással, demenciával és a rák bizonyos típusaival összefüggésben jelentkezik. A krónikus betegség rongálja a fogágyat és a fogak alatti csontot, ami a fogak elvesztéséhez vezet.
Így működik az oltás
Az oltóanyag a Porphyromonas gingivalis baktérium által termelt enzimeket célozza meg, hogy immunválaszt váltson ki belőlük. Ezek így olyan antitesteket termelnek, amelyek semlegesítik a kórokozó pusztító toxinjait. A Porphyromonas gingivalis olyan kórokozó, amely képes a dentális plakkban lévő mikroorganizmusok egyensúlyának megdöntésére, ezáltal betegséget okoz.
Eric Reynolds, a Melbourne-i Egyetem szájegészségügyi kutatóközpontjának vezetője elmondta, az oltóanyag jelentősen csökkentheti a kórokozó miatt kialakuló szövetpusztulás mértékét.
Több millió ember életét teheti könnyebbé
„Jelenleg a fogágygyulladást tisztítással kezeljük, melynek részeként időnként műtétre és antibiotikumos kezelésre is szükség van. Ezek a módszerek segítenek, de sok esetben a baktérium visszatér a dentális plakkban, mikrobiológiai egyensúlyhiányt okoz és a betegség folytatódik. A periodontitisz széles körben elterjedt és nagyon roncsoló. Reméljük, hogy ez a vakcina emberek millióinak életminőségét fogja javítani” – fejtette ki Reynolds.