Vigyázni kell az állcsontelhalással

A csontok fokozott törési hajlama ellen kifejlesztett, úgynevezett biszfoszfonát tartalmú gyógyszerek nélkülözhetetlenek a csontritkulás és egyes csontáttéttel járó daganatok kezelésében, ugyanakkor egy ritkán előforduló, de súlyos mellékhatás miatt fokozott fogászati megelőző és ellenőrző tevékenységre van szükség az ilyen szerrel kezelt betegeknél.

Mit kell tudni az állcsontelhalásról?

Évente mintegy 70 ezren szednek biszfoszfonát tartalmú készítményeket Magyarországon. Az úgynevezett állcsontelhalással járó kórkép kialakulásának veszélye nagy dózisú, intravénás daganatterápia esetén akár 4 százalék is lehet, csontritkulás megelőzésére vagy kezelésére szájon át szedett szerek esetében 0,1-0,001 százalék közé tehető - írja a semmelweis.hu .

fogröntgen, biszfoszfonát biszfoszfonátok csontritkulás csontritkulás kezelése fog fogsor
Állkapocsröntgen-felvétel. Körültekintéssel ellensúlyozható a gyógyszer mellékhatása

A biszfoszfonát-tartalmú gyógyszereket sikerrel alkalmazzák csontritkulás megelőzésére , kezelésére, valamint a daganatterápiában (például emlőrák, prosztatarák, myeloma multiplex esetén), ám bizonyos esetekben olyan súlyos mellékhatásokat okozhatnak, amelyek következtében a betegek állcsontjának egy kisebb vagy nagyobb darabja elhal, amit csak műtéti beavatkozással lehet hosszú távon eredményesen kezelni.

Az ilyen gyógyszert szedők esetében éppen ezért rendkívül fontos a betegség megelőzése, ami a jó szájhigiéné fenntartását, a rendszeres fogászati ellenőrzést jelenti, emellett a fogeltávolítás során körültekintően kell eljárni: fontos, hogy a fogorvos tudjon a fokozott rizikóról.

Amikor elhal a csont egy része

Dr. Vaszilkó Mihály, a Semmelweis Egyetem Arc- Állcsont- Szájsebészeti és Fogászati Klinika adjunktusa kifejtette, hogy a csontok leépülésével járó betegségek esetén a gyógyszerek pozitív hatása, hogy gátolják a csont lebontásáért felelős sejtek működését, ugyanakkor ezzel a csont természetes átépülését is akadályozzák, amely elengedhetetlen az egyébként normális mikrosérülések gyógyulásához. Az állkapocs csontját csak egy vékony nyálkahártya választja el a külvilágtól, egy egyszerű fogeltávolítás után szabaddá válik a kórokozók számára. A bejutó baktériumok könnyebben beépülnek, amire a szervezet a csont kilökésével reagál, és a folyamat részeként először elhal a csont egy része.

A jelenlegi leghatékonyabb kezelés az állcsont érintett részének műtéti eltávolítása, ám a gyógyítás során nehézséget jelent, hogy egy beteget általában többször is operálni kell, mivel a hatóanyag felezési ideje nagyon lassú - évtizedeket is igénybe vehet, mire kiürül a szervezetből. Az állcsontelhalást kezelő műtétek kisebb beavatkozásoktól az állkapocs szinte teljes eltávolításáig terjedhetnek.

Gyakori tünet, hogy szájnyitásnál kattan egyet az állkapocs. Van, aki nem is foglalkozik vele és leéli így az életét, pedig az ártalmatlannak tűnő probléma súlyos következményekkel járhat. Részletek!

4-500 beteg lehet érintett Magyarországon

A Magyar Arc-, Állcsont- és Szájsebészeti Társaság állásfoglalása szerint a biszfoszfonát-készítmények rendszeres szedésének előnye felülmúlja az esetleges mellékhatások okozta hátrányokat. Magyarországon 2005-ben diagnosztizálták az első állcsontelhalásos esetet, jelenleg 4-500 beteg lehet érintett Magyarországon.

A prevencióra két megoldás létezik. Az egyik a gyógyszerek túladagolásának elkerülése, a másik már kialakult betegek esetén a fogeltávolító kezelések kiküszöbölése, amit a páciensek a szájhigiéniára való fokozott figyelemmel, rendszeres fogorvosi vizsgálatokkal érhetnek el. Dr. Vaszilkó Mihály megemlítette, hogy a csontszerkezet leépülésével járó betegségek kezelésére újabb hatóanyagokon dolgoznak a kutatók, amik nem okoznak ilyen súlyos mellékhatást.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +3 °C
Minimum: +1 °C

Folytatódik a borult, párás idő, az északkeleti országrészben maradhatnak ködös területek. Szitálás, a fagyos tájakon ónos szitálás nem kizárt. A légmozgás gyenge marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet -1 és +5 fok között várható. Az orvosmeteorológiai helyzetet továbbra sem rontják frontok, frontmentes időre készülhetünk az elkövetkező napokban.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra