Az új fogkrémhez felhasznált új anyag akadályt képez a fog azon területein, amelyek akkor sajognak, ha forró vagy hideg ételeket eszünk.
A becslések szerint globálisan minden ötödik felnőtt panaszkodik érzékeny fogakra életének valamely szakaszában, különösképpen a 40 és 50 év közöttiek. A fájdalmakat a fog kemény, zománcos területei között lévő puhább, egy idő után fedetlenné váló dentinterületek okozzák.
Míg egyes fogkrémeket kifejezetten azért fejlesztettek ki, hogy megóvjanak minket az emiatt jelentkező fogfájástól - időleges hatásúak csak, folyamatosan kell használni őket. Chun-Pin Lin professzor, a National Taiwan University fogászkutatója az American Chemical Society Nano szaklapban megjelent tanulmánya szerint az általa és kutatótársai által kifejlesztett új anyag ennél sokkal tartósabb megoldást jelenthet.
Zselatinos alap segítségével juttatnak kalcium-karbonátot a problémás foghoz - ez és a foszforsav kombinációja abban segít, hogy kristályokat növeszt a dentinen, amelyek elzárják az ott lévő csövecskéket. Ezen kristályok mélyebbre hatolnak a dentincsövekben az eddig fejlesztett anyagoknál és sokkal tovább tartó hatást biztosítanak.
A kutatók azt remélik, hogy a fogszuvasodás miatt fellépő kisebb problémákat is sikerül megjavítani. Az anyagot kutyákon tesztelték és azt tapasztalták, hogy a szabadon lévő és fájó csövecskéket sokkal jobban el tudta fedni, mint a piacon jelenleg kapható különleges fogkrémek: a kutyák 70 nap elteltével sem éreztek idegfájdalmakat.