Zománcként viselkedik az új fogkrém

Tajvani kutatók fejlesztettek ki érzékeny fogú vásárlóknak egy olyan fogkrémet, amely nemcsak hasonlóan működik, mint a fogzománc, hanem annak regenerálódásában is segít.

Az új fogkrémhez felhasznált új anyag akadályt képez a fog azon területein, amelyek akkor sajognak, ha forró vagy hideg ételeket eszünk.

A becslések szerint globálisan minden ötödik felnőtt panaszkodik érzékeny fogakra életének valamely szakaszában, különösképpen a 40 és 50 év közöttiek. A fájdalmakat a fog kemény, zománcos területei között lévő puhább, egy idő után fedetlenné váló dentinterületek okozzák.

Vannak olyan szerencsések, akiknek elég kétévente felkeresni fogorvosukat. A többieknek bizony félévente rá kellene szánniuk magukat a szájvizitre. Olvassa el cikkünket! A dentinterületekben több százezernyi mikroszkopikus, folyadéktartalmú csövecske található. Nyomás vagy hőmérsékletváltozás hatására a csövecskékben lévő idegekben megváltozik a folyadékok áramlásának iránya, ez pedig fogérzékenységhez és fájdalomhoz vezet. Ez főként akkor történik meg velünk, ha a fogzománc lepattogzik, túl sokat mossuk vagy a fogszuvasodás következtében eltűnik.

Míg egyes fogkrémeket kifejezetten azért fejlesztettek ki, hogy megóvjanak minket az emiatt jelentkező fogfájástól - időleges hatásúak csak, folyamatosan kell használni őket. Chun-Pin Lin professzor, a National Taiwan University fogászkutatója az American Chemical Society Nano szaklapban megjelent tanulmánya szerint az általa és kutatótársai által kifejlesztett új anyag ennél sokkal tartósabb megoldást jelenthet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Olyan fogkrémet fejlesztettek ki, amely nemcsak hasonlóan működik, mint a fogzománc, hanem annak regenerálódásában is segít

Zselatinos alap segítségével juttatnak kalcium-karbonátot a problémás foghoz - ez és a foszforsav kombinációja abban segít, hogy kristályokat növeszt a dentinen, amelyek elzárják az ott lévő csövecskéket. Ezen kristályok mélyebbre hatolnak a dentincsövekben az eddig fejlesztett anyagoknál és sokkal tovább tartó hatást biztosítanak.

A kutatók azt remélik, hogy a fogszuvasodás miatt fellépő kisebb problémákat is sikerül megjavítani. Az anyagot kutyákon tesztelték és azt tapasztalták, hogy a szabadon lévő és fájó csövecskéket sokkal jobban el tudta fedni, mint a piacon jelenleg kapható különleges fogkrémek: a kutyák 70 nap elteltével sem éreztek idegfájdalmakat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.