A csontváz hatása az anyagcserére (2)

A legtöbb ember nehezen tudná elképzelni, hogy csontjait szerveknek tekintse.

Az emberek ugyanis mindmáig egyfajta szerepet tulajdonítanak csontozatuknak, amely arról gondoskodik, hogy az ember ne rogyjon össze. Egyszóval megtámasztani, azt igen, de ráadásul még irányítani is? Pedig a csontváz nyilvánvalóan mégis ezt teszi, amennyiben anyagcsere hormonokat termel - olvasható a Der Spiegel című német magazinban.

Egereknek köszönhető, hogy egy nemzetközi kutató csoport erre a felismerésre jutott. Na Kyung Lee , a New York-i Columbia Egyetem kutatója munkatársaival együtt genetikailag megváltozott egereket vizsgált, amelyeknek szervezetéből hiányzott az osteocalcin. Az ugyan már korábban ismert volt, hogy ez a fehérje a csontban képződik és nemcsak része a szilárd csontanyagnak, hanem a csontokból más szövetekbe is eljut. Az ellenben eddig nem volt világos, hogy ennek van-e valami rendeltetése? Lee és csapata megfigyelte, hogy állatok hajlamosak a túlzott elhízásra, ha hiányzik szervezetükből ez az anyag. Nemcsak egerek, hanem emberek bizonyos csontsejtjeiben is képződik osteocalcin. A kutatók a "Cell" című amerikai szaklapban számoltak be arról, hogy az osteocalcin tükör befolyással van a cukor anyagcserére. Hiánya az állatoknál nemcsak túlsúlyossághoz, hanem a kettes típusú diabeteshez, a korábban öregkori cukorbajnak nevezett kórhoz is vezethet.

Amikor azonban a kutatók osteocalcint fecskendeztek a beteg egerekbe, azok szervezete több inzulint termelt és ennek megfelelően csökkent a vércukor szintjük. Laboratóriumi vizsgálatok ráadásul azt is kimutatták, hogy a csontfehérje arra serkenti a zsírsejteket, hogy adiponektin nevű hormont termeljenek, amely azután fokozza az inzulin pozitív hatását a vércukor tükörre. "Annak a felismerésnek köszönhetően, hogy csontjaink számunkra eddig ismeretlen módon őrködnek vércukor szintjén, egészen új ismeretek birtokába jutottunk a csontváz funkcióját illetően" - mutatott rá Gerard Karsenty , a kutató csoport tagja.

2007-08-12 17:00

Forrás: MTI - Panoráma

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra