Egy új kutatásban, amiről a Daily Mail számolt be, azt vizsgálták, hogyan változnak meg a diétázók étkezési szokásai, amikor fogyasztószereket kezdenek használni. Azt találták, hogy a gyógyszereket szedők többet és egészségtelenebb ételeket kezdenek enni, mivel becsapják saját magukat.
Ez a kutatók szerint annak köszönhető, hogy a fogyni vágyók úgy gondolkodnak, hogy a tabletta majd úgyis hatni fog – így bármit lehet enni, akár édességeket vagy zsíros ételeket is, és a mennyiségre sem kell odafigyelni. A tévedés ebben persze az, hogy ezek a fogyasztószerek kiválthatják a diétát.
Hogy ezt a feltételezést tesztelje, Lisa Bolton, a pennsylvaniai állami egyetem kutatója 600 önkéntessel végzett kísérletet. A résztvevőknek háromféle kekszet adtak: csokoládésat, csokoládé nélkülit és olyat, amelyre az volt írva, hogy csökkentett a zsírtartalma. A résztvevők felével pedig a kekszek közüli választás előtt megnézettek egy reklámot is, amelyben egy fantasztikus zsírbontó hatású fogyasztótablettáról volt szó.
A résztvevők választásai szignifikánsan különböztek a két csoportban. Azok, akik látták a fogyasztószer reklámját, jóval több kekszet ettek fejenként – volt olyan is, aki 30 darabot is elfogyasztott. És minél hizlalóbb volt a keksz, annál többet ettek belőle azok, akik előtt a fogyasztószer reklámja elhúzta a mézes madzagot.
A kutatás eredményei arra hívják fel a figyelmet, hogy a fogyasztószerek, amelyek könnyű, egyszerű és gyors fogyást ígérnek, éppen az ellenkező hatást érhetik el. A tabletták várt hatására számítva ugyanis a diétázók hajlamosak jóval többet, és jóval egészségtelenebbül étkezni. Ha a fogyókúrázok képesek lennének a fogyasztószerek marketingfogásain átlátni, akkor valószínűleg ez a negatív hatás csökkenne.