A fogyókúra sajátos esetei

Az ideális testtömeg nem csupán esztétikai kérdés, hanem az egészségmegőrzés egyik fontos szempontja is.

Az ideális testtömeg nem csupán esztétikai kérdés, hanem az egészségmegőrzés egyik fontos szempontja is. Azonban nem mindegy, hogy milyen úton-módon érjük el és tartjuk fenn ideálisnak hitt testsúlyunkat, bizonyos módszerek ugyanis veszélyeztethetik az egészséget.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a fogyókúra veszélyes is lehet. Sokan folyamodnak ellenőrzés nélkül a különféle divatos fogyasztószerek (fogyókúrás ital- és pudingporok, zsírégetők, zsírmágnes, emésztést serkentő rostkapszulák, étvágycsökkentők, hashajtók stb.) használatához, gyors és tökéletes eredményt remélve. Az ún. "csodaszerek" soha nem váltják be a hozzájuk fűzött, reklámok sugalmazta reményeket. Ha valaki mégis úgy gondolja, hogy a diétás étrend és a testmozgás mellett valamilyen segédeszközre is szüksége van, feltétlenül kérje orvos vagy dietetikus szakember tanácsát, nehogy a lapos has és karcsú derék valamilyen egészségkárosodással társuljon. Egyedül a mesterséges édesítőszerek szabad használata engedélyezett.

Az étvágycsökkentőknek különösen súlyos mellékhatásaik lehetnek, amelyek végül kóros lesoványodást (anorexiát) is okozhatnak, tehát mindenképpen ellenjavalltak. A vízhajtók pedig egyáltalán nem javasolhatók.

Az előre csomagolt, alacsony energiatartalmú élelmiszerek segíthetik a diéta betartását, de nem alkalmasak egy megfelelően kiegyensúlyozott, egészséges étrend kialakítására. A fenti segédeszközök hosszú távon tehát rossz barátok.

Magasvérnyomás és fogyókúra

A magas vérnyomás betegségben szenvedő fogyókúrázóknak, vérnyomásértékeiktől függően kisebb-nagyobb mértékben csökkenteniük kell konyhasófogyasztásukat. Ugyanakkor figyelni kell arra is, hogy a fogyókúra általános szabályainak betartása mellett kalciumban gazdag ételek (sovány tej, túró és kefír) továbbra is szerepeljenek az étrendben.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Amennyiben elegendő a sófogyasztást napi 4 grammig mérsékelni, akkor arra kell törekedni, hogy elhagyjuk, illetve erőteljesen csökkentsük a konyhasó és a sós ételízesítők használatát. Továbbá kerüljük a sózott halak, pácolt, füstölt húsok, valamint mérsékeljük a hentesáruk, konzervek, zacskós levesek, nátriumban gazdag ásványvizek és fogyasztását.

Ha a sófogyasztást 2 gramm alá kell szorítani, akkor az előbbi tilalmi lista kibővül még a sóval készült sajtokkal, pástétomokkal, keksz-féleségekkel, száraz süteményekkel, burgonyaszirommal, puffasztott kukoricával, kenyerekkel, péksüteményekkel vagy kétszersülttel, sózott vajjal, margarinnal, halkonzervekkel.

Fogyókúra után

A fogyókúra után fokozatosan kell visszatérni a normál étkezéshez, ami természetesen nem lehet teljesen ugyanaz, mint a diéta előtt. Ez az időszak jó alkalom arra, hogy az eddiginél jobban kiegyensúlyozott, egészségmegőrző táplálkozási szokást alakítsunk ki. A cukorfogyasztást mindenképpen a minimumra kell csökkenteni. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy nagyon sok cukrot tartalmaznak az üdítő italok, fagylaltok, sütemények, kétszersültek, csokoládés desszertek. Ezek fogyasztásának a mérséklése vagy teljes elhagyása mindenképpen jótékony hatású, hiszen üres kalóriákra nincs szükség a szervezet jó működéséhez.

Továbbra is gondoskodjunk a kellő folyadékbevitelről (napi 1,5-2 liternyi ivóvíz, szénsavmentes ásványvíz, cukor nélküli tea, natúr gyümölcslé), és ne feledkezzünk meg a testmozgásról sem. Hetente legalább háromszor fél órás könnyű sport (torna, kerékpár, kocogás stb.) segít az izomzatot jó karban tartani. A testedzést olyan intenzíven végezzük, hogy jól megizzadjunk.

Kismamák "fogyókúrája"

Várandós nők esetében nem lehet fogyókúrát emlegetni a szó valódi értelmében. Az eleve túlsúlyos kismamák esetében a fogyókúra azt a törekvést jelenti, hogy az átlagos 9-12 kilogrammos testsúlygyarapodásnál kevesebbre kell törekedni. A túlzott súlygyarapodás ugyanis növeli a terhesség alatti komplikációk előfordulásának veszélyét, s az sem mellékes, hogy szülés után is tetemes túlsúly maradhat a kismamán, amit a szoptatás alatt nem könnyű leadni.

A kismamáknak 15%-kal több energiára van szükségük, mint teherbe esés előtt. Annak a várandós nőnek, aki végig dolgozik és fizikailag is aktív marad (valamilyen szabadidősportot űz), a magzat korától függően napi 150-300 kilokalóriával (1260 kJ) több energiát kell fogyasztania (ennyi energiát tartalmaz pl. 10 dkg félzsíros sajt, 1 kg alma, fél liter tej, fél kg cseresznye). A kismamák étrendjét nagyon gondosan kell összeállítani, mert a 15%-os energianövekedés mellett az A-, B-, C- és E-vitamin, valamint a cink- és a jódszükséglet 25-32%-kal növekszik. A fehérjeigény 15-20%-kal, a kalcium, a foszfor és a magnéziumszükséglet pedig 50-60%-kal lesz nagyobb. A D-vitamin és a folsavszükséglet is számottevően megnő. Ezek az adatok természetesen csak tájékoztató jellegűek, a terhesrendelésen kapott orvosi tanácsokat mindig be kell tartani.

A kismamák étkezési ritmusa

Milyen a kismamák ideális étrendje? Minél többféle élelmiszerből állítsa össze étrendjét, napi öt étkezésre elosztva. Reggelire és uzsonnára zsírszegény tejet vagy tejterméket fogyasszon. Egyen naponta főzelékeket, párolt zöldségféléket, nyers salátát, friss gyümölcsöt, egy-két szem diót vagy mogyorót, hetente 3-4 alkalommal burgonyát, egyszer pedig belsőséget, lehetőleg csirkemájat. Sovány húsokat egyen, lehetőleg halat és baromfit, és minden látható zsiradékot távolítson el. Barna kenyér ajánlott a fehér helyett, édesség csak nagyon ritkán engedélyezett. Erőteljesen mérsékelje a konyhasó fogyasztását, igyon elegendő vizet (napi 1,5 l).

Élelmiszeripari "szennyezés"

Egészségmegőrző táplálkozásban, fogyókúrában egyaránt fontos, hogy figyeljünk az élelmiszeradalékokra. Ez fokozottan igaz a várandós nőkre. Ártalmas élelmiszerdalékok lehetnek például az ételfestékek, a különböző tartósítószerek, ízfokozók (pl. E-számok, minél több E-szám szerepel a csomagoláson, annál több adalékanyagot tartalmaz). A tartósítószerek az élelmiszerek hosszú idejű tárolhatóságát biztosítják. A természetes konzerváló anyagokat (só, ecet vagy alkohol) csak módjával lehet alkalmazni, mert a túlzásba vitt adagolás élvezhetetlenné teszi az adott élelmiszert. Az íztelen, nagyhatású tartósítószerek vegyi anyagok, amik okozhatnak gyomor és bélrendszeri tüneteket, allergiát stb. Tartósítószer-mentes élelmiszer fogyasztása manapság, a tömegtermelés időszakában kockázatos. A friss élelmiszereket gyorsan el kell fogyasztani, mert különben megromlanak. A megoldás a mélyhűtés: hosszú ideig tárolhatók a friss élelmiszerek vegyszerek alkalmazása nélkül. Azonban itt is szigorúan be kell tartani az élelmiszer higiénia szabályait, pl. tisztaság, előfőzés, csomagolás, lejárati idő, visszafagyasztás tilalma stb. 31.sz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.