A legtöbben a felesleges kilók ellen vívott harc hevében kezdik el követni valamelyik étrendet, ám sokszor előfordul az is, hogy a fogyás mellett olyan kellemes "mellékhatásokat" tapasztalnak, mint a magasabb energiaszint, a javuló egészségi állapot, az eltűnő problémák. Az ellenkezője is előfordulhat: megtörténhet, hogy az illető nagy lelkesedéssel kezd egy diétába, de nem tudja azt hosszú távon tartani, vagy éppen egy idő után azt érzi, hogy ez az étrend nem felel meg a szervezetének. Lássuk, melyek voltak az utóbbi évek legnépszerűbb diétái!
Paleolit diéta
A vadászó-gyűjtögető ősember vélt étrendjéhez nyúlik vissza, követői szerint azért, mert a kőkorszakban az emberek még izmosak és egészségesek voltak, az elhízás és más civilizációs betegségek egyértelműen a földművelés, ezen belül is a gabonatermesztés megjelenése után terjedtek el. Épp ezért a gluténtartalmú gabonaféléket, a tejtermékeket, a finomított cukrot és a sót, valamint a burgonyát teljesen kizárja ez az étrend, de nem kívánatosak benne a feldolgozott élelmiszerek sem. Szabadon fogyasztható viszont a legelőn tartott állatok húsa, a baromfihús, a hal, a tojás, a zöldségek és a gyümölcsök, a diófélék, az olíva-, a kókusz- és az avokádóolaj, valamint az édesburgonya.
Előnyei:
- csökkenti a cukorbetegség, a rák és a szívbetegségek kockázatát
- nem ír elő kalóriaszámolgatást
- a természetes élelmekre helyezi a hangsúlyt
Hátrányai:
- túl sok benne a zsiradék és a hús
- a táplálkozási ajánlásokban foglalt teljes ételcsoportok (például teljes kiőrlésű gabonák) hiányoznak belőle, ami hiánybetegségekhez vezethet
5:2 diéta
A szakaszos böjtölés elvén alapul, a hét öt napján a diétázó a korábbi étkezési szokásainak megfelelően élhet - persze az édességek, zsiradékok ésszerű korlátozása mellett. Ilyenkor 2000-2400 kalóriát lehet fogyasztani, ám a hét másik két, nem egymást követő napján böjtölni kell, ilyenkor csak 5-600 kalória elfogyasztása megengedett. Egyes kutatások szerint az 5:2 diétával a kalóriacsökkentett étrendhez hasonló súlyvesztés érhető el. Bizonyos élethelyzetekben, például a várandósság vagy a szoptatás idején, cukorbetegség és étkezési zavarok esetén egyáltalán nem javasolt ez a fajta étrend.
Előnyei:
- segít megelőzni a 2. típusú cukorbetegséget
- javítja a mentális képességeket, csökkenti az időskori mentális problémák esélyét
- csak a böjtös napok étrendjét kell előre tervezni
Hátrányai:
- a heti két nap böjt során felléphetnek a méregtelenítő kúrákból ismert kezdeti, kellemetlen böjti tünetek
- a normál napokon hajlamosak lehetünk a túlevésre
Dukan-diéta
A szénhidrátban szegény, fehérjében gazdag diéták sorát gyarapítja. Első fázisa a szigorú fehérjediéta, amelyben 72 zsírszegény, ám fehérjedús ételféleség, például csirke, pulyka, tojás, hal és a tejtermékek játsszák a főszerepet. Ez a fázis átlagosan öt napig tart, és viszonylag gyors fogyást eredményez. A további három fázisban fokozatosan visszavehetők az étrendbe egyes gyümölcsök, zöldségek, sőt bizonyos szénhidrátban gazdag ételek is. Az étrend célja a fokozatos, körülbelül heti 1 kilós fogyás, és az elért ideális súly hosszú távú fenntartása. Maga a diéta azonban tartós alkalmazás esetén akár hiánybetegségekhez is vezethet.
Előnyei:
- gyors, motiváló eredmények az első szakaszban
- könnyen tartható előírások
Hátrányai:
- a szénhidrátok elhagyása miatt jelentkező rossz közérzet, szájszárazság
- gyümölcs- és zöldségmentesség okozta székrekedés
- kevés rost- és vitamintartalom
Lúgosító diéta
Alapelve, hogy a szervezetünk a modern, egészségtelen táplálkozás következtében elsavasodott, ami nemcsak hízáshoz vezet, hanem olyan civilizációs betegségeknek is a táptalaja, mint az állandó fáradtság, a máj- és veseproblémák, az ízületek és a csontrendszer betegségei. A diéta alapelvei szerint érdemes kevesebbet fogyasztani a savasító hatású élelmiszerekből, például a húsból, a gabonafélékből, a finomított cukorból, a tejtermékekből, a koffeintartalmú ételekből és italokból, az alkoholból és a feldolgozott élelmiszerekből, és többet magunkhoz venni a lúgosító hatású gyümölcsökből és zöldségekből.
Előnyei:
- számos betegség megelőzésében játszhat szerepet
- létezik engedékenyebb változata is
- természetes állapotú ételekben gazdag
Hátrányai:
- nincs tudományos bizonyíték a szervezet PH-értékének felborulására
- a szigorúbb variánsok nehezen tarthatók