A nyerő tizenegyes: így fogyhat le tartósan!

Fogyókúrázni nem könnyű dolog, ám az elért súlycsökkenést megtartani még nehezebb. Ha rosszul diétázunk, a lassabb fogyást követően gyorsan visszaszerezzük a kilókat. 11 pontban foglaltuk össze, mit érdemes megfogadnia, mielőtt fogyókúrába kezd!

Miért sikertelen a fogyókúrám? - tesszük fel sokan a kérdést magunknak, amikor néhány hét elteltével a mérleg mutatójára pillantunk. Előfordulhat, hogy a keserves munkával leadott kilók mellé még újabb pluszok is érkeztek, így akaraterőnk után a lelkiismeretünk is pillanatok alatt romokban hever. A hibát sajnos magunk követtük el, de jobb, ha nem a bűnbakot látjuk magunkban, hanem azon gondolkodunk, mit tehetünk jobban a következő alkalommal. Összegyűjtöttük a mi nyerő tanácsainkat, melyeknek segítségével ön is elkerülheti a diéták leggyakoribb buktatói, és nagy eséllyel tarthatja meg leadott kilóit!

  1. Tűzzünk ki elérhető célokat!
    Ne akarjunk pár nap alatt megszabadulni fölös kilóinktól! Többségünk nem ennyi idő alatt szedte fel ezeket, éppen ezért leadni is csak mértékletesen szabad.
    Fogyjunk inkább lassabban, mert az eredmény így lesz biztos! Heti fél kilogrammnyi fogyás biztos tartható különösebb koplalás nélkül. A táplálkozáskutatók szerint a maximum, amit otthoni kúrával fogyni szabad, nem több, mint egy kilogramm hetente.
  2. Ne higgyünk a szélsőséges nézeteknek!
    A jó fogyókúrát nem a divat diktálja, hanem a tankönyvek. Nem hibáztatható egyetlen tápanyag sem az elhízásért: a szénhidrát, a cukor, a zsír egyformán energiát adó tápanyagok. Bár lehet fogyni, ha kevesebb szénhidrátot eszünk, a divatdiéták egy része egyetlen tápanyag megszorítására koncentrál, amivel nem lehet tartós eredményt elérni. A másik részük pedig éppen ellenkezőleg, egyetlen alapanyagot vagy tápanyagot favorizál: ezeknél az egyhangúság mellett a hiánybetegségek veszélye fenyeget.
  3. Mérjünk mértékkel!
    A fogyókúra követésére a mérleg a legjobb módszer. Ám sokan mindennap a mutatóját lessük, mennyit fogytunk az előző nap. A türelem azonban ebben az esetben is rózsát terem! Elég hetente egyszer mérni, de akkor lehetőleg ugyanazon a mérlegen, ugyanolyan körülmények között (például reggel, toalett után, de még reggeli előtt). Havonta egyszer érdemes a testzsírszintet is ellenőrizni.
  4. Az összetett szénhidrátok jobbak
    Az ételeink-italaink édesítésére használt cukor alattomos ellenség. Kalóriában dús, és ráadásul gyorsan felszívódik, ezért igazából még éhesebbek leszünk utána. A cukrot kerüljük a fogyókúra alatt, de az összetett szénhidrátokat - amelyek például a zöldségekben, gyümölcsökben, gabonafélékben vannak - a barátunknak tekinthetjük. Ezek lassan szívódnak fel, egyenletes vércukorszintet alakítanak ki.
  5. Szeressük a rostokat!
    A rostok a fogyókúrázók legjobb barátai. Telítenek, méregtelenítenek, ám energiát nem adnak. Nézzünk utána, milyen rostban gazdag élelmiszereket kedvelünk, és tegyük őket napi étrendünk fontos részévé!
  6. Csökkentsük az állati eredetű zsírokat étrendünkben!
    A telített zsírsavak - ezek találhatók az állati eredetű élelmiszerekben, húsokban, húsfélékben, de még a tejtermékekben is - sokkal egészségtelenebbek, mint a növényekben előforduló zsírsavak. Ráadásul az állati eredetű élelmiszerek kalóriatartalma pont ezen zsírsavak miatt magasabb is.
  7. Fogyasszunk több telítetlen zsírsavat!
    Az előző pontban már utaltunk arra, hogy a növényi eredetű zsírsavak egészségesebbek. Ezért is érdemes vaj helyett margarint, zsír helyett olajat használni. Van egy különleges csoportja a telítetlen zsírsavaknak: az úgynevezett omega-3 zsírsavak. Ezek sok fontos anyagcsere-folyamatban szerepelnek, ezért érdemes belőlük többet fogyasztani. Érdekesség, hogy a halak húsa nagyon sokat tartalmaz belőlük.
  8. Segítsünk szervezetünknek mikro­tápanyagokkal!
    A jó fogyókúra segítői lehetnek még azok a mikrotápanyagok, amelyek támogatják a zsírok anyagcseréjét (pongyolán fogalmazva: "zsírégető" hatásúak). Ilyen például a króm, amely megtalálható például a teljes kiőrlésű gabonafélékben és a hüvelyesekben, de a karnitin nevű aminosav is segíthet. Ez utóbbit a színes gyümölcsökkel, zöldségekkel vehetjük magunkhoz.
  9. Ügyeljünk a vitami­nokra és az ásványi anya­gokra!
    Mi, magyarok alapvetően nem tartozunk a legegészségesebben táplálkozó nemzetek közé. Ha ezt még a fogyókúrával is tetézzük, szinte biztosra vehető, hogy egy vagy több vitaminból, esetleg ásványi anyagból is kimerülnek raktáraink. Ha nem tudunk elég zöldséget vagy gyümölcsöt fogyasztani, nyúljunk valamilyen vitaminkészítményhez!
  10. Minél természetesebben!
    A drogériák, patikák polcain számos fogyasztószert találunk, az interneten pedig se szeri, se száma a gyors fogyást kínáló csodaszereknek. A megfelelő hatóságok által bevizsgált termékekből nyugodtan kipróbálhatunk egyet-egyet, de semmiképpen se szedjünk be ismeretlen eredetű vagy összetételű készítményt! A tartós súlycsökkenéshez viszont sokkal inkább az akaraterőnk vezethet el, mintsem bármilyen tabletta.
  11. Mozogjunk!
    Sajnos mozgás nélkül nincs tartós fogyás! Pár hétig tartó látszateredményeket mozgás nélkül is elérhetünk, de ha véglegesen meg akarunk szabadulni a fölös kilóktól - és nem mellesleg megerőltető koplalás nélkül -, hetente legalább két-három alkalommal egy-egy órán át mozognunk kell. Méghozzá nem megerőltető sportot űzve; sokkal hatékonyabb a kocogás, a kerékpározás, az úszás, mint például a fekvőtámaszok vagy felülések hosszú sora!

Ugye már Ön is mosolyogva fogja nézni a mérleget pár hét múlva?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra