A legfontosabb, hogy tudjuk, hogyan hatnak ránk az ételek, miként befolyásolják a hormonjainkat és az érzelmeinket. Például az omega-3 zsírsavak csökkentik a depresszió kialakulásának kockázatát, ezért egy alacsony zsírtartalmú étrend jelentős hangulatváltozást okozhat. Az sem véletlen, hogy amikor szomorúak vagyunk, cukros, édes ételeket kívánunk, ezek ugyanis növelik a szerotonin termelődését.
Egyes vitaminok, mint a B1-, a B6- vagy a B2-vitamin jó hatással vannak a hangulatunkra, ezért ezek hiánya is könnyen okozhat negatív hangulatot. Lássuk a tippeket, amelyek elviselhetővé, sőt boldoggá tehetik diétázós időszakunkat!
Alkoholmegvonás
Az absztinencia az egyik legjobb módja, hogy fogyjunk és jó hangulatunkat is megtartsuk. Az alkohol átlagosan 7 kalóriát tartalmaz grammonként, ami azt jelenti, hogy majdnem olyan sok kalória van benne, mint a zsírban (9 kalória/gramm), és feleannyi, mint a szénhidrátokban és fehérjékben. Emellett az alkohol depresszív módon hat az agyra. Lehet, hogy úgy érezzük, boldogok vagyunk tőle kezdetben, de ez a gátlások tompítása miatt alakul ki, nem pedig az élénkítő hatás miatt. Ha diéta ideje alatt hanyagoljuk az alkoholt, azzal csak jót tehetünk.
Banán
A banán olyan anyagot tartalmaz, amely növeli az agyban az önbizalom és jó hangulat érzését. Nagyobb mennyiségben a héj alatt található, ahhoz hogy hozzájussunk, csomagoljuk alufóliába a banánokat, dobjuk a grillre 10 percre, majd óvatosan kaparjuk ki a héjából. Joghurtba is keverhetjük, igazi finom édességet kapunk. Figyeljünk arra, hogy lehetőleg délelőtt fogyasszunk banánt, mert bár egészséges, magas a glikémiás indexe.
Rák
A rák húsa gazdag riboflavinban, ezért bátran fogyasszuk. Remek salátákat készíthetünk belőle, és felturbózhatjuk egy kis chilivel, ami továbbemeli az endorfinszintünket.
Étcsokoládé
A 70 százalékos kakaótartalom feletti étcsoki kis mennyiségben beépíthető a diétába. Így nem érezzük, hogy meg kell vonnunk magunktól minden édességet, ráadásul boldogságérzetet ad.
Edzés
Az edzés növeli az agyban az endorfin mennyiségét, ezenkívül gyorsítja az anyagcserét, így kiváló zsírégető is. Ha tehetjük, minden nap iktassunk be 30 perces edzést : ezzel nemcsak a jó hangulatunkat alapozzuk meg, hanem a külsőnk és az egészségünk is meg fogja hálálni.
Hal
A hal, különösen a rombuszhal és a lazac az egyik legjobb B6-vitaminforrás. Akik rendszeresen esznek halat, kisebb valószínűséggel lesznek depressziósak a halmentes étrendet követőknél. Nem csoda, hogy az agy élelmiszerének is nevezik.
Fokhagyma
A fokhagyma fogyasztása a jó érzéseket növeli bennünk: egy vizsgálatban megállapították, hogy a fokhagymafogyasztók körében jelentősen javult a pozitív gondolkodásra való hajlam, a koncentrációs képesség és a boldogság érzése. Emellett csökkentette a szorongás és a rossz hangulat érzését. Kiválóan ízesíthetjük vele ételeinket a diétában, úgyhogy fogyasszuk bátran!
Hummusz
A hummusz fokhagymát, csicseriborsót és szezámmagot is tartalmaz, amelyek mind gazdagok B1- és B6-vitaminban, valamint triptofánt is tartalmaznak, amely növeli a szerotonin termelődését. Együk zöldséggel vagy teljes kiőrlésű kenyérrel!
Jód
Jódra legfőképp a pajzsmirigyünknek van szüksége, a pajzsmirigyhormonok ugyanis összefüggésbe hozhatóak a hangulatunkkal és a hízással is. Növeljük a jódbevitelt tengeri ételek fogyasztásával, valamint használjunk jódozott vagy tengeri sót!
Tej
A tej gazdag B2-vitaminban , így érdemes mindennap fogyasztani. Diétázás alatt óvatosabban fogyasszuk, válasszunk alacsony zsírtartalmú tejet, de ugyanígy zsírszegény joghurtot és túrót is fogyaszthatunk.
Olajos magvak
Magas fehérje és rostforrások, emellett tele vannak telítetlen zsírokkal, amelyek szintén nagyon fontosak a szervezet számára. Javítják a koleszterinértékeket is, valamint a vércukorszintre is jó hatással vannak. Fogyasszunk mandulát, diót, mogyorót minden nap, diéta alatt is!
Zab
A zab segít a melatonintermelődésben, amely elengedhetetlen a jó alváshoz. Szénhidráttartalma miatt növeli a koncentrációs képességünket, sőt az állóképességünkön is javít.
Pesto
A pesto alapanyagai is nagyon jó hatással vannak a szervezetre. A bazsalikom a hangulatunkra gyakorol pozitív hatást, a fenyőmag gazdag B1- és B2-vitaminban, emellett jó minőségű olívaolajjal a szükséges zsírbevitelben is segít. Keverjük össze teljes kiőrlésű tésztával vagy barna rizzsel, tegyünk hozzá diót, sajtot, és máris kész az ebéd!
Quinoa
50 százalékkal több fehérjét tartalmaz, mint a legtöbb gabona, emellett remek B-vitamin forrás. Diétában melegen ajánlott, ugyanis meglehetősen alacsony a glikémiás indexe.
Pulyka
A pulykahús remek B1- és B6-vitaminforrás, emellett alacsony zsírtartalma miatt a diétázó egyik legjobb barátja.
Változatosság
A diéta is lehet változatos! Ne csak csirkehúst együnk, fogyasszunk sovány marhát, halat , pulykát, vadhúsokat. Figyeljünk arra, hogy szabadtartású állatok húsát válasszuk!
Mérlegmentesség
Felejtsük el a mérleget! Különösen, ha edzünk, hiszen az izom nehezebb, mint a zsír. Így ha a mérleg nyelve nem mutat kevesebbet, inkább csak elkeseredünk és stresszesek leszünk. Centivel mérjük magunkat, vagy támaszkodjunk a ruhaméretek változására: a centik úgyis árulkodóbbak!
Élesztő
Remek B-vitamin- és szelénforrás! Levesekbe is keverhetjük, hajunk és bőrünk is hálás lesz érte!
Alvás
Az alvás jelentőségét sokan alábecsülik, pedig a legjobb kedélyjavító! Kipihenten jobban megy az edzés, a mindennapi teendők, de a gyorsételeket sem kívánjuk annyira.