Ezért olyan veszélyes az elhízás

Igaz ugyan, hogy minden test szép, és bárki jól érezheti magát a bőrében súlytól és alaktól függetlenül, egészségünk érdekében mégis fontos lenne, hogy megpróbáljunk tenni a túlzott súlygyarapodás ellen. Az elhízás ugyanis több mint kétszáz betegség független kockázati tényezőjének számít.

Lehet sovány vagy kövér, feszes vagy ráncos, fekete vagy fehér, minden test szép, és bárki jól érezheti magát a bőrében megjelenéstől, súlytól, alaktól függetlenül. A testpozitív mozgalomnak köszönhetően az elmúlt évtizedben radikálisan átalakult a szépségségről való gondolkodásunk, amivel párhuzamosan végre elkezdtünk leszámolni a média sugallta tökéletes test ideáljával. Minderre nagy szükségünk volt: nők és férfiak millió küzdenek világszerte önbizalomhiánnyal és önértékelési problémákkal a nem feltétlenül tökéletes alakjuk miatt. A testpozitív mozgalom nekik is bebizonyította, hogy bárkinek joga van szeretni és büszkén megmutatni a saját testét.

A testpozitivitás érdemeit nem lehet és nem is szabad elvitatni – ám ha elhízásról, túlsúlyról van szó, a szépség mellett minden esetben beszélnünk kellene a testsúly és az egészség kapcsolatáról is. Bár hajlamosak vagyunk elfeledkezni róla, fontos lenne, hogy tudatosítsuk, hogy az elhízás nem kizárólag esztétikai probléma: bizonyított tudományos tény, hogy a súlytöbblet számos betegség kialakulásával függhet össze.

elhízás, túlsúly, tornázó fiatal nő, jógaszőnyeg, nappali, testmozgás
Az elhízás egészségügyi kockázatot jelent, ezért fontos törekedni a normál testsúly elérésére. Fotó: Getty Images

Mikortól káros a súlytöbblet?

Ahhoz, hogy erre a kérdésre pontos választ adhassunk, első lépésben tisztáznunk kell, hogy mit értünk elhízás és túlsúly alatt. Noha hajlamosak vagyunk a két szót szinonimaként használni, orvosi értelemben valójában két különböző állapotot jelölnek. A túlsúly gyakorlatilag az elhízás előszobája, amelyet egy kisebb mértékű zsírfelesleg jellemez. Az elhízás pedig önmagában is egy betegség, amely során a bőr alatti zsírszövetekben, a zsigerek között, illetve az egyes szervekben zsírfelesleg halmozódik fel.

Az emberi test meglehetősen alkalmazkodó, aminek köszönhetően egy bizonyos súlytöbbletet káros mellékhatások nélkül is el tud viselni. Hogy ez mit jelent? Amennyiben a BMI-indexünk alapján a túlsúlyos tartományba esünk, súlytöbblettel összefüggő betegségünk viszont még nem mutatható ki, akkor valójában eldönthetjük, hogy elfogadjuk-e így a külsőnket, vagy inkább le szeretnénk adni néhány kilót. Ám ha a testtömegindexünk 27 kg/m2 felett van és vannak kísérőbetegségeink, érdemes lehet elgondolkoznunk a fogyókúrán, és szakember segítségét kérni hozzá. Elhízásról 30 kg/m2 feletti testtömegindexnél beszélünk, ha ebbe a tartományba esünk, mindenképpen ajánlott lefogyni és szakemberhez fordulni.

Milyen egészségügyi problémákat okoz az elhízás?

Az elhízás több mint kétszáz betegség független kockázati tényezőjének számít. Az érintetteknél leggyakrabban szív- és keringési problémák, szénhidrát-anyagcsere-zavarok (például 2-es típusú cukorbetegség), daganatos megbetegedések és mozgásszervi betegségek jelentkezhetnek. De a súlytöbblet mindkét nemnél okozhat meddőséget, különféle alvászavarokat és az immunrendszer állapotát is erősen befolyásolja. Azt is fontos megemlíteni, hogy természetesen a vékony emberek is ugyanúgy lehetnek betegek, szenvedhetnek cukorbetegségtől, vagy éppen szív- és érrendszeri betegségektől, mint a súlytöbblettel küzdők – kutatások azonban igazolják, hogy sokkal nagyobb e betegségek kialakulásának veszélye annál, aki elhízott.

Nem mindig elég a diéta

Bár a testpozitív mozgalom sokat tett a változatos testek elfogadásáért, a társadalom még ma is hajlamos megbélyegezni a súlytöbblettel rendelkező embereket, és azt gondolni, hogy csupán a lustaság okozza az elhízásukat. Holott az elhízás jócskán túlmutat az evési szokásokon vagy a testmozgáson. Csakúgy, mint bizonyos krónikus betegségeknél, az elhízás mögött is meghúzódhatnak genetikai, pszichológiai, szociokulturális gazdasági vagy környezeti okok. Ez pedig azt jelenti, hogy egyes esetekben még a legszigorúbb diéta, vagy a rendszeres mozgás sem tudja meghozni a várt eredményt. Ráadásul a fogyókúrák utáni jojóeffektus csak tovább tud rontani a helyzeten: mivel az extrém diétával járó éhezést a szervezet vészreakcióként éli meg, ezért a szervezet az anyagcsere lelassulásával, az éhségérzet növelésével reagál, és mindent megtesz azért, hogy az eredeti testsúlyunk visszaálljon.

Mit lehet tenni?

Az egyik első lépést mindig az életmód-változtatás felé kell megtennünk: rendszeres testmozgásra és kiegyensúlyozott táplálkozásra - még ha látványos fogyáshoz nem is vezet – elengedhetetlenül szükség van egészségünk érdekében. Ha ez megvan, bátran tegyük meg a következő lépést, és kérjük szakember segítségét. A személyre szabott terápiáknak és innovatív készítményeknek hála meg tudunk szabadulni a különböző egészségügyi problémák miatt nem leadható, káros súlyfeleslegtől. Valamint bariátriai (testsúlycsökkentő) műtéti lehetőségek is szóba jöhetnek. Jó hír, hogy az elhízással összefüggő betegségek kialakulásának rizikója már a testsúly 5-10 százalékos csökkentésével jelentősen mérsékelhető. A testsúlykontroll lehetőségeiről ide kattintva olvashat bővebben.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.