A tejsavó, a kazein és a szójafehérje fogyasztása elősegíti a súlykontrollt – ezt állapították meg a Nestlé kutatói.
Az ok nem pusztán az, hogy több energiába kerül megemészteni őket, mint a szénhidrátot, hanem az étkezés utáni teltségérzetre is kedvezőbb a hatásuk.
A kutatók arra keresték a választ, hogy a fehérjetípusokon belül mutatkoznak-e különbségek a súlykontroll tekintetében; ehhez három különböző fehérjét – tejsavó, kazein, szójafehérje – vizsgáltak.
A vizsgálat során egészséges felnőttek négy csoportja különböző összetételű, de egyenlő kalóriatartalmú ételt kapott. Az első három csoport étkezése 50 százalék fehérjét, 40 százalék szénhidrátot és 10 százalék zsírt tartalmazott; az 50 százalék fehérjetartalom az első csoportban tejsavóból, a másodikban kazeinből, a harmadikban pedig szójafehérjéből állt. A negyedik csoport étele 95 százalékban szénhidráttartalmú volt. Az egyes étkezések előtt és után a kutatók kiemelten vizsgálták az emésztéshez szükséges energiaráfordítást és az étvágyérzetet.
Az eredmények alátámasztották, hogy a szervezet több energiát használ fel az emésztéshez a fehérjében gazdag ételek elfogyasztásakor, mint a szénhidrátban gazdagok esetében. A legtöbb energiát a vizsgált fehérjék közül a szervezet a tejsavó megemésztéshez és lebontásához (14,4 százalék) használta fel, ezt követte a kazein (12 százalék), majd a szójafehérje (11,6 százalék).
A fehérjék emésztése másképp hat a szervezetünkre, mint a zsíroké vagy szénhidrátoké, mert fogyasztásuk a vércukorszintet nem emeli meg, így fontos szerepük van a szénhidrát-zsíranyagcsere szabályozásában és a megfelelő testtömeg megtartásában.