Ha valaki sportol, azzal energiát éget, így könnyebben lemennek a felesleges kilók. Azonban nem mindenki tud rendszeresen mozogni, nincs rá ideje, pénze vagy energiája. Nekik sem lehetetlen a fogyás, hiszen anélkül is veszíthetünk testsúlyunkból, hogy megizzadnánk egy konditeremben, vagy a Margitszigeten futnánk egy fél kört.
A legfontosabb dolog a fegyelem. A legnehezebb része talán az, hogy szigorú diétát kell tartani, de hosszú távon csak így tudunk változtatni a testünkön. Éhezni azért nem kell, itt vannak a legjobb tippek azoknak, akik sportolni nem, de fogyni azért akarnak.
2. Növeljük a fehérjebevitelt. Ha sport nélkül akarunk lefogyni, akkor testsúlyunkat alapul véve, kilónként másfél gramm fehérjét kell bevinni a szervezetbe naponta. A fehérjében gazdag ételek általában csak kevés zsírt tartalmaznak, így a kalóriaszintjük is alacsony. Ajánlott az alacsony zsírtartalmú baromfi, a friss hal, a tojás, a teavaj és a joghurt.
3. Igyunk sokat. Ez napi három liter folyadékot jelent, ami legalább annyira fontos, mint a helyes táplálkozás. Ez ráadásul csökkenti az éhségérzetet is, így könnyebb a fogyás. Például remek trükk, ha közvetlenül evés előtt iszunk egy pohár vizet, és máris kisebb adagot kívánunk ebédre. Ha nem víz, akkor cukrozatlan gyógyteákra gondoljunk.
4. Kerüljük a stresszt. Ez manapság nem könnyű, de a stressz könnyen sóvárgást okozhat az étel után, ami nagyon gyakori tünet. Az ebben szenvedők úgy élik meg, hogy "megjutalmazzák" magukat a sok feszültség miatt, gyakran egészségtelen ételekkel. Sokkal jobb, ha relaxációs gyakorlatok közbeiktatásával, vagy rövid sétával tisztítjuk ki a fejünket. Utóbbival ráadásul két legyet ütünk le egy csapásra: evés helyett testmozgás, kalória bevitel helyett égetés.
5. Több mozgás. Fontos, de ennek nem kell feltétlenül sportnak lennie, és a testsúlycsökkentésben játszott szerepét nem kell magyarázni. Lehet rövid séta, vagy a lépcső használata a lift helyett. Ha dolgozni megyünk, az utolsó megállót gyalog tegyük meg, vagy e-mailezés helyet inkább személyes találkozót beszéljünk meg a velünk egy épületben dolgozó kollégákkal.
6. Zsírégetők. Ezt azért nem szabad szó szerint érteni, hiszen nincs olyan étel, amely csak úgy égetné a zsírt. Itt inkább olyan élelmiszerekről van szó, melyek serkentik az anyagcserét. Ilyen például a kapszaicin, mely például a bors, a chili vagy az erőspaprika hatóanyaga, ettől érezzük ezeket csípősnek. Hasonló hatásúak az illóolajok, mint például a fahéj, a gyömbér és a boróka.
7. Nagytakarítás. Ez is mozgás, ráadásul a lakásra is jó hatása van. Ablakpucolás, polcok portalanítása, porszívózás, mosás és vasalás - ezek mind energiát égetnek. Fél óra ablaktisztítás például nyolcvan kalóriát jelent, fél óra vasalás százat, fél óra porszívózás pedig száztizet. Ennél hatékonyabb, ha kertészkedünk, amivel fél óra alatt százötven kalóriát égethetünk el.
8. Nevessünk sokat! Jó példa arra, hogy mindennapos dolgok is karcsúbbá tehetnek bennünket. Tíz perc nevetéssel akár negyven kalóriát is leadhatunk, ami egy szelet csokoládénak felel meg. A csókolózásnak is hasonló hatása van, percenként húsz kalóriát dobhatunk le egy intenzív csókkal.
9. Lemondás. Aki sportolás nélkül akar lefogyni, annak nincs választása, bármennyire is szeret valamit. Az édes, a zsíros ételek, a cukros üdítők vagy az alkohol fogyasztása nagyon megnehezíti a fogyást. Persze nem lehet egyik napról a másikra lemondani valamiről, mert frusztrációt okoz, de az adagok csökkentésével a szervezetünk szépen-lassan alkalmazkodik. A jutalmazás megmaradhat, csak ne egy tábla csokoládéval, mint korábban, hanem mondjuk csak egy kockával.
10. Aludjunk jókat, ha lehet, 7-8 órát naponta. Persze csábító, hogy az alvás is karcsúsít, de önmagában ez a kijelentés nem állja meg a helyét. Akkor segít, ha megfelelő az étrendünk. Ennek fontos része már a vacsora is, amit ne ejtsünk meg későn, és ha megoldható, egyáltalán ne fogyasszunk ilyenkor szénhidrátot. A zsírégetés így optimálisan fog működni éjjel, alvás közben.