A túl sok hasi zsírt számos orvosi tanulmány kötötte már szívrohamhoz, stroke-hoz vagy 2-es típusú cukorbetegséghez. Ugyan a hasra hízásnak lehetnek genetikai okai, de az esetek nagy részében egyszerűen csak a rossz életmód tehet minderről: a mozgásszegény életmód, a mértéktelen evés, a túl sok telített zsír és a kevés zöldség-gyümölcs. Az alkohol szintén problémás, a szervezetbe jutva ugyanis a máj első feladatának az alkohol lebontását tekinti, még akkor is, ha a testünk extra zsírtartalmát kéne elégetnie. Ráadásul az alkohol az étvágyhormonok működését is befolyásolja, így hatására éhesek maradunk még akkor is, amikor már eleget ettünk.
Mi segíthet?
A Journal of Nutrition egyik tanulmánya szerint a sport és a zöld tea együtt igen jó kombinációnak bizonyul, a teában lévő katekinek ugyanis stimulálják a testet arra, hogy gyorsabban égesse a kalóriákat. Sokat segíthetnek a teljes kiőrlésű gabonafélék is: fehér rizs helyett például válasszuk barna- vagy vadrizst, ezt például az American Journal of Clinical Nutrition szaklap több tanulmánya is megerősíti. A teljes kiőrlésű gabonák ugyanis rostban gazdagok , ezért az emésztésük tovább tart, így később jelentkezik az éhség, ráadásul a vércukorszintet is karban tartják.
Mit kerüljünk el?
A gyorséttermi ételek nagy része zsírban és kalóriában gazdag, ráadásul méretes adagokban szolgálják fel ezeket - ezek miatt mind több kalóriát viszünk be, jobban elhízunk és hasi zsírunk mennyisége is nőhet. (Érdemes tudni: tanulmányok szerint az emberek esélyesebben választanak alacsonyabb kalóriatartalmú ételeket, ha fel van tüntetve az egyes ételek kalória- és tápanyagtartalma is.)
Az American Heart Association adatai szerint az amerikai kontinensen az emberek a legtöbb hozzáadott cukrot, azaz fölös kalóriát a cukros üdítőitalokkal viszik be, azaz ezek kihagyásával kevesebb hasi zsír telepedne meg rajtunk. Tudnunk kell azonban, hogy a nagy fruktóztartalmú kukoricaszirup, amellyel a finomított cukrot helyettesítik az élelmiszeriparban, legalább ennyire felelős az elhízásért. A diétás üdítőitalokkal kapcsolatban megoszlanak a vélemények, de sokkal egyszerűbb, ha azokat sem fogyasztjuk.
Meg lehet szabadulni a hasi zsírtól Negyvenéves koruk előtt a nőkön elsősorban a csípőn, a combon és a fenéken gyűlik a zsír, később pedig, az ösztrogénszint csökkenése miatt a has környékén kezd felhalmozódni. (A férfiak eleve is hajlamosak a hasuknál tárolni a többletzsírt.) Fogyni, a zsírmennyiséget apasztani életmódváltással (megfelelő étrend kialakításával és rendszeres testmozgással) tudunk.
Érdemes tudni, hogy az alhasat érintő gyakorlatok, mint a felülések erősítik ugyan az izomzat és segítenek a fogyásban, de nem kifejezetten az alhasiban. Lokális zsírégetés ugyanis nem létezik, így a teljes testre kiterjedő mozgásra lesz szükség, amely révén fokozatosan leolvadhatnak a felesleges kilók - javasoljuk a futást, a biciklizést, az úszást és a teniszt. Rendszeres, minden nap végzett mozgásra van szükség, napi 30-60 percet kell erre fordítani.