Csodálkozunk, hogy hízunk, bár nem eszünk többet a szokásosnál? Avagy néha farkasétvágy tör ránk? Elképzelhető, hogy mindezekért gyógyszereink a felelősek! A gyógyszerek többféle módon is hatással lehetnek az alakunkra:
- van, amikor felgyülemlik miattuk a víz a szervezetünkben;
- máskor elősegítik a zsírsejtek növekedését;
- avagy egyszerűen csak növelik az étvágyunkat.
- Összeállítottunk egy listát azokból a hatóanyagokból, amelyek felelősek lehetnek súlynövekedésünkért.
|
Szerek és hatásaik
- A női hormonok a puha, rugalmas kötőszövetért és a zsírlerakódások kialakulásáért felelősek. Aki ösztrogéntartalmú fogamzásgátlót szed, vagy a változókor panaszain igyekszik hormonkészítményekkel enyhíteni, számolnia kell a vízfelhalmozódással! (Bár igaz, a nők különbözőképpen reagálnak a hormonpótlásra.) A menopausával kapcsolatos hormonkezelés előtt ezért mindenképpen ajánlott hormonstátus elkészíttetése. Az ösztrogének túladagolása ugyanis a cellulit és az elhízás kialakulásának is kedvez.
- Az antidepresszánsok serkentik a szerotonin hatását az agyban. Ez a vivőanyag növeli az étvágyat. Néhány antidepresszáns ezért valódi farkasétvágyat okoz. Ha az ilyen típusú gyógyszerek nyugtatnak, akkor ez kihat az anyagcserére is. Kevésbé vagyunk hektikusak, kevesebbet mozgunk, így kevesebb kalóriát égetünk el. Hosszú távon ez alakunk szempontjából fatális következménnyel járhat. Szerencsére léteznek olyan antidepresszánsok is, amelyek nem okoznak ilyen mellékhatásokat.
- A kortikoidok hormonok, amelyek a mellékvesében képződnek. A kortikoidokat tartalmazó készítményeket allergikus asztma, neurodermitisz, egyéb súlyos bőrkiütés, illetve aranyér esetén rendelik. A természetes kortikoidok közé tartozik a kortizon, szintetikus képviselőihez pedig a fluorkortizon, a prednisolon és a dexamethason. A kortikoidok elősegítik a víz felhalmozódását a szervezetben, megnövelik az étvágyat, és hozzájárulnak a zsírszövet kialakulásához, elsősorban a hason.
FONTOS! Minderre azonban csak akkor kerül sor, ha szájon át vesszük be ezeket. Az inhalált készítmények nincsenek hatással a testsúly alakulására. A hydrokortizont tartalmazó krémek viszont elősegítik a cellulit kialakulását. - A kortikoszteroidokat asztma, krónikus bronchitis vagy reuma esetén alkalmazzák hosszabb időszakon keresztül. Az állandósult terápia azonban az izmok leépüléséhez vezethet. Mivel azonban a zsíranyagcsere folyamán az izmok égetik el a legtöbb energiát, leépülésükkel apró zsírpárnácskák kialakulására van lehetőség.
- Az aszpirinhez hasonló fájdalomcsillapítók hosszas alkalmazás után vízfelhalmozódáshoz vezetnek a szövetekben. Ezért enyhébb fejfájás esetén próbálkozzunk először aromaterápiás módszerekkel! Különösen hatékony a levendula-, a menta- és a rozmaringolaj.
Mit tehetünk a kellemetlen kilók ellen?
- Erősítsük izmainkat!
Minél izmosabbak vagyunk, annál több az "égetőkemence" a zsíranyagcsere szolgálatában. Ezért nagyon fontos, hogy rendszeres sportolással erősítsük izmainkat. A kitartást igénylő sportok serkentik a zsírégetést, de csak a 30. perc után, mert addig csak a szénhidrátok égnek el. A rendszeres biciklizés, úszás vagy futás a cellulit ellen is a legjobb védelem, masszázzsal pedig a kevésbé szép "horpadások" ellen is küzdhetünk. - Együnk kalóriaszegényen!
A farkaséhség legjobb ellenszere a banán, az alma vagy egy szelet teljes kiőrlésű kenyér. Egyébként is a ballasztanyagokban gazdag, zsírszegény étrend a legmegfelelőbb, amelyben nagy hangsúlyt kapnak a zöldségek, a gabonatermékek, a gyümölcsök és a szénhidrátok: a rizs, a burgonya és a tészta. Ezek jóllakottságérzést biztosítanak, de nem hizlalnak. - Vízhajtás
Bánjunk óvatosan a sóval, mert a benne található nátrium megköti a vizet, és megakadályozza a folyadék vesén keresztül történő kiválasztását! Így azután könnyen úgy érezhetjük magunkat, mintha felduzzadtunk volna. Együnk bőven burgonyát, avokádót, gombát, gyümölcsöt, zöldséget, dióféléket, halat és hüvelyeseket. Ezek az ételek különösen gazdagok káliumban, ami kihajtja a kötőszövetekből a vizet.
|