A „kihívás” néhány héttel ezelőtt kezdett terjedni a közösségi oldalakon, és bár az elterjesztők szerint egy kutatás bizonyítja, hogy valóban összefügg a köldök megérintésének képessége azzal, hogy mennyire fitt és karcsú valaki, nincs erre tudományos bizonyíték.
Sőt a szakemberek szerint az, hogy valaki meg tudja-e érinteni a köldökét a háta mögött átnyúlva, több dologtól is függ, a karcsúság azonban csak egy tényező ezek közül. Nem árt emellett az, ha kellően hosszú karral rendelkezünk, mint ahogy az sem, ha hajlékonyak vagyunk – ezért egyáltalán nem biztos, hogy képesek vagyunk elvégezni a feladatot, még akkor sem, ha vékony és sportos az alakunk.
„Ez egy szórakoztató játék, de valójában semmit nem árul el egy ember egészségéről, a fizikai állapotáról vagy éppen arról, hogy kell-e fogynia vagy sem” – mondta dr. Ronald S. Sha, a Duke University Diet & Fitness Center orvosigazgatója a Health magazinnak . „Ráadásul, még akkor is, ha valaki sikeresen teljesíti ezt a feladatot, lehetnek olyan egészségügyi problémáit, melyet alapvetően egy túlsúlyos embernek tulajdonítunk.”
Az úgynevezett viszcerális, vagyis a szövetek közötti zsír (mely a belső szerveinket veszi körül) ugyanis legalább olyan veszélyes lehet, mint a bőr alatti, és nagyon sok egyébként vékony embernél okozhat súlyos krónikus betegségeket, például cukorbetegséget , magas vérnyomást, magas koleszterinszintet – vagyis olyan problémákat, melyeket egyébként az elhízottaknak tulajdonítunk.
„Attól, hogy valaki vékony, például a genetikai örökségének köszönhetően, még nem jelenti azt, hogy egészséges is. Ezek az emberek gyakran kifejezetten rossz szokásokat követnek, nem táplálkoznak egészségesen, nem sportolnak rendszeresen, rengeteg szénsavas üdítőt isznak, dohányoznak, mégis soványak maradnak” – mondja dr. Daniel Neides, a Cleveland Clinic’s Wellness Institute vezetője. „Pedig nekik ugyanúgy oda kellene figyelni az életmódjukra, ha nem is azért, hogy lefogyjanak vagy megtartsák a súlyukat, hanem azért, hogy minél egészségesebbek maradjanak.”
A vékonyság tehát önmagában nem jelent túl sokat, ha egészségtelen életmód társul mellé, mint ahogy a testsúly vagy a BMI sem ad teljes képet arról, hogy valakinek pontosan milyen a testalkata. A szakemberek szerint egyéb tényezőket is érdemes figyelembe venni, például a testzsírszázalékot, vagy azt, hogy milyen valakinek az állóképessége. Éppen ezért a köldök megérintését nem alkalmazhatjuk arra, hogy „megállapítsuk” saját magunkról, hogy kellően egészségesek és fittek vagyunk-e, vagy hogy kell-e fogynunk vagy sem.