Megtalálták a megoldást az elhízásra?

Kutatók a zsírszövet sejtjeinek újraprogramozásával olyan sejteket állítottak elő, amely megoldást nyújthat az elhízás kezelésére.

Az emberben, akárcsak a többi emlősben sok sárga, és jóval kevesebb barna zsírszövet van. A sárga zsírszövet feladata, hogy energiát raktározzon arra az esetre, amikor a szervezet kevés táplálékhoz jut és éhezik. A barna zsírszövet feladata elsősorban a kalóriafogyasztás, és ezáltal a hőtermelés.

Amikor több kalóriát fogyasztunk el , mint amennyit felhasználunk, akkor sárga zsírszövet épül, aminek következtében túlsúlyosakká, majd elhízottakká válunk. Ha túl sok sárga zsírszövetet növesztettünk, az megzavarja a szervezetünk lebontó folyamatait, inzulinrezisztenciát okoz, illetve szívproblémákhoz vezet.

Az elhízás évekkel rövidíti meg az életet, és jó néhány betegségben eltöltött évet is jelent. Vajon hány évvel élnek rövidebb ideig a túlsúlyosak? Kattintson ide és kiderül! A tudósok most azzal kísérleteznek, hogy a sárga zsírsejteket barna zsírszövetté alakítsák, és ezáltal kezeljék az elhízást. Erre az egyik lehetőség a sárga zsírsejtek genetikai újraprogramozása barna zsírsejtekké. Dán tudósok éppen ezt vitték végbe sikerrel a közelmúltban; eredményeikről a Genes and Development című szaklapban közöltek tanulmányt - olvasható a Medical News Today honlapján.

A genetikai áthangolással könnyebb a zsírégetés

A tudósok genetikailag átprogramozták a sárga zsírsejteket, hogy úgy működjenek, ahogyan a barna zsírsejtek. Az új sejttípust angolul brite-nak nevezték el, ami az angol white 'fehér' és brown 'barna' szavak összevonásával jött létre. (A magyarul elterjedten sárgának nevezett zsírszövetet angolul fehérnek nevezik.) Magyarul az újfajta, genetikailag módosított, sárgából létrehozott barna zsírszövetet bargának lehetne nevezni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A genetikai módosítás azt eredményezi, hogy az energiaraktározó sárga zsírsejtek helyett energiafogyasztó és hőtermelő barna zsírsejtek jönnek létre. Azaz a szervezet inkább fölhasználja, mintsem elraktározza az energiát. A kutatók azt találták, hogy a genetikai módosítással létrehozott 'barga' zsírsejtek kifejezetten energiafogyasztóak. Azáltal pedig, hogy megtalálták a genomnak azt a részét, amelyet módosítani kell az átalakuláshoz, megtalálták azt a gént is, amely által kódolt fehérje kulcsfontosságú szerepet játszik az energiafelhasználás szabályozásában. Ezt a gént KLF11-nek hívják.

Az eredmények azt is előrevetítik, hogy a jövőben olyan gyógyszereket tudnak fejleszteni, amelyek aktiválják a genomnak az olyan részeit, mint a KLF11, és ezáltal megoldást nyújthatnak a túlsúlyra, illetve az elhízásra.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.