Miért nincs értelme a testtömegindexnek?

Akármennyire is univerzálisan elfogadott standard a BMI-index, egy New York-i cég, a Body Labs rámutatott, hogy mennyire téves képzeteken is alapszik az ideális testtömeg mérőszáma.

Míg legtöbben csak a mérlegre lépünk rá, hogy megnézzük, hány kilósak vagyunk, az orvosok ehelyett a testtömegindexre (BMI) hivatkoznak: ezt akkor kaphatjuk meg, ha elosztjuk kilogrammban mért testtömegünket méterben mért magasságunk négyzetével. Mi a baj vele?

Publikációjukban hat olyan ember szerepel, akiknek BMI-je egyformán 25,4, ezzel pedig a hivatalos értékelések szerint mindannyian túlsúlyosnak számítanak – jóllehet mindannyian 78 kilósak és 175 cm magasak. (A BMI szerint a 25 felettiek túlsúlyosnak, a 30 felettiek pedig elhízottnak számítanak.) A rendszer szerintük ott hibázik, hogy a különböző testformáknak is lehet ugyanakkora BMI-jük, mivel az izmok és a csont sűrűbb, mint a zsír - egyes embereknek pedig például sokkal több súly esik a lábára.

Kíváncsi a BMI-indexére? Kattintson ide és számolja ki!

A BMI azonban csak a testsúlyt és a magasságot figyeli, így teljesen figyelmen kívül hagyja a súlyeloszlást, tehát a kondíciónkat vagy testünk formáját egyáltalán nem érinti. A kutatók szerint egy nagyon jó kondícióban lévő sportolót is lehet túlsúlyosnak vagy éppenséggel elhízottnak kategorizálni – ez a "félrekategorizálás" pedig egy rosszabb ön- vagy testképpel rendelkező embernek kifejezetten pusztító hatású lehet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ráadásul a BMI sokszor indikátornak sem használható jól: egy átlagos testtömegindexű emberrel a rendszer nem nagyon foglalkozik, de akiknek emellett terhelődik nagyobb tömeg a testére, az például indikátora lehet a cukorbetegségnek vagy szív- és érrendszeri panaszoknak is.

A test arányai sokkal többet elárulnak egészségi állapotunkról, mint a kilók

A BMI ráadásul az élsportolókat, távfutókat vagy rögbijátékosokat is ugyanolyan tömeg- és magasságkategóriák szerint értékeli, mint azokat, akik egyáltalán nem mozognak. Ez pedig ellentmond a manapság egyre gyakrabban hangoztatott véleménynek, ami szerint a testzsírszázalék és a test arányai és eloszlásai sokkal jobban árulkodnak egészségünkről, mint az, hogy hány kilót nyomunk.

Májusban pont ezzel kapcsolatban szólaltak fel a brit Oxford Brookes University kutatói: szerintük a BMI-nél testünk arányai sokkal jobban árulkodnak arról, hogy mi van egészségünkkel. A kutatók szerint fogjunk egy cérnát, ami olyan hosszú, mint amilyen magasak vagyunk, ezt hajtsuk félbe és nézzük meg, hogy ez átéri-e a derekunkat. Ha igen, és lötyög a szív- és érrendszeri problémák .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.