Nem tud lefogyni? Az evolúció az oka

Egyszerű evolúciós magyarázata van a fogyókúrázók életét megkeserítő jojó-hatásnak. De ami néhány tízezer éve a túlélést biztosította, ma súlyos egészségügyi problémákat okoz.

Sokakat foglalkoztató kérdésről beszélyt Matthew Haines, a Huddlersfield University kutatója a Daily Mailnek. Elmondása szerint túlélésünk szempontjából alapvető az, hogy mindig legyen ételünk, szervezetünk pedig ahhoz szokott hozzá, hogy több zsírt tároljon . Egy 1950-es kutatás például kimutatta, hogy azon időszakok után, amikor kevesebb energiánk van, mindig túleszünk – zsírszintünknek ugyanis vissza kell állnia eredeti állapotába.

A jelenlegi kutatások is alátámasztják ezt: a fogyás után a hormonháztartásunk mindig fokozza étvágyat a visszahízás érdekében. Ugyanakkor a test az éhezési időszakban is ragaszkodik a tartalékhoz, ezért nem elsősorban a zsírtartalékot, hanem az izmokat felépítő fehérjét bontja le hamarabb. Ezért mondják a szakemberek, hogy a koplalás nem jó fogyókúrás módszer, mert a testsúly ugyan csökkenhet, de a zsír aránya még magasabb is lesz a szervezetben.

Az elért testsúly megőrzése életkortól függetlenül nehéz feladat. Mitől függ egy fogyókúra sikere? Kattintson a részletekért! A jelenség ugyan szomorú a fogyni vágyók szempontjából, de teljesen érthető. Az ember evolúciójára ugyanis leghosszabb ideig a vadászó-gyűjtögető életmód volt hatással, ezt pedig két dolog jellemzi: nagy fizikai terhelés, illetve a kevés és a sok élelmiszer periodikus váltakozása. Ezt olyan anyagcsere-dinamika szolgálja ki a legjobban, amely hatékonyan tud tárolni, szükség esetén pedig felhasználni energiát, azaz a zsírt. Az evolúció során az ezt serkentő gének öröklődtek tovább.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha csökken a zsírszövetünk, ez olyan hormonváltozásokat okoz, aminek hatására visszahízunk, ezt hívjuk jojó-effektusnak

Ami azonban néhány ezer-tízezer évvel ezelőtt kifejezetten szerencsés volt, ma már a megváltozott életmódnak köszönhetően korábban sosem tapasztalt mértékű elhízást , ezzel súlyos egészségügyi problémákat okoz a fejlett világban. Nem is csoda, hiszen gyakorlatilag alig kell mozognunk és folyamatosan rendelkezésre álló ételtöbbletünk is van.

Hogy jobban megértsük testünket, meg kell értenünk a homeosztázis fogalmát is: a belső környezet állandóságát, amelyet testünk főként negatív visszajelzéseken alapuló rendszerekkel ér el. Testünk addig produkál a változást tagadó testi válaszokat egy bizonyos feltétellel kapcsolatban, amíg az vissza nem tér egy alapállapothoz. A fogyás során pont ez történik: ha csökken a zsírszövetünk, ez olyan hormonváltozásokat okoz, aminek hatására visszahízunk. Ezt a jelenséget a rutinos fogyókúrázók jojó-hatás néven ismerik.

Forrás: Daily Mail

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra