Olyan dolgoktól hízunk, amire nem is gondolunk

Lehet, hogy nemcsak attól függ, hogy mennyire vagyunk elhízva, hogy milyen ételeket fogyasztunk vagy mennyit (nem) mozgunk? Egy most megjelent kutatás eredményei szerint a környezetünkben található kemikáliák, elsősorban az úgynevezett ftalátok is közrejátszhatnak a túlsúly kialakulásában.

A ftalátok nagyon gyakori vegyületek, melyek számos kozmetikumban, körömlakkban, tisztítószerekben és műanyagokban megtalálhatóak. Korábbi vizsgálatok már bizonyították, hogy a ftalátok bekerülhetnek a szervezetünkbe, és ott kifejthetik káros hatásukat, például befolyásolhatják a hormonrendszerünk működését, és megnehezíthetik a gyermekvállalást is.

A mostani, a Toxicology in Vitro című szaklapban megjelent tanulmány szerzői szerint a ftalátok egyéb betegségek kialakulásában is szerepet játszhatnak. Úgy találták például, hogy ezek a vegyületek hatással vannak a sejtjeinkre, pontosabban arra, hogy mennyi zsírt képesek elraktározni.

A túlsúly legsúlyosabb következményei Lei Yin, a University of Georgia kutatója, csapatával egérsejteket tanulmányoztak. Ezeket butil-benzil-ftalátnak (BBP) tették ki, majd megfestették a sejteket, és mikroszkóp segítségével megvizsgálták, hogy mennyi lipid , vagyis zsír gyűlt fel bennük. A kapott adatokat ezután összehasonlították azokkal, melyeket a BPA-nak, vagyis a biszfenol A-nak kitett sejtek vizsgálata során nyertek. Ez utóbbi anyagról is bizonyították már, hogy hatással van a hormonrendszerre, illetve a zsírsejtekre (így ezeken keresztül a testsúlyunkra is). Az eredmények azt mutatták, hogy mindkét vegyület hasonló reakciót vált ki a sejtjeinkből.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kozmetikumokban is megtalálható ftalátok elhízáshoz is vezethetnek

A BBP és a BPA egyaránt a zsírcseppecskék összegyűlését eredményezte, azonban a BBP hatására ezek a cseppek sokkal nagyobbak voltak. A szakemberek szerint ez azt is jelenti, hogy a BBP miatt a sejtjeink nagyobb mennyiségben raktározzák el a zsiradékokat, így ez a kemikália hozzájárulhat az elhízáshoz .

„Természetesen a túlsúly kialakulásának több oka is van, például a helytelen életmód vagy éppen a genetikai örökségünk, de nem szabad azt sem elfelejteni, hogy a környezeti hatások is befolyásolhatják a sejtjeink szerkezetét” – mondta Yin. „Hosszú távon még annak is káros hatása lehet, ha bizonyos vegyületekből csak kis mennyiségnek vagyunk kitéve.”

A szakemberek szerint mindenképpen további kutatásokra van szükség, elsősorban annak megállapítására, hogy pontosan hogyan hatnak a ftalátok az emberi sejtekre, de Yin azt is ki kívánja deríteni, hogy bizonyos növényi alapú anyagok „kiegyenlíthetik-e” ezeknek a vegyületeknek a káros hatásait.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra