Pajzsmirigy-alulműködéssel fogyni? Lehetséges

A túlsúly igen komoly népegészségügyi probléma, amely számos súlyos szövődményhez vezethet. A rossz hír, hogy vannak olyan betegségek és kóros állapotok, amikor a testsúly csökkentése igen nehéz feladat, így az érintettek előbb-utóbb fel is adják a próbálkozást – ilyen például a pajzsmirigy-alulműködés is. A jó hír azonban az, hogy még ilyen esetben sem lehetetlen a fogyás.

A pajzsmirigy igen apró, ám annál fontosabb szervünk, amely szinte az egész szervezet működésére hatással van. Hormonjai elsősorban az anyagcserét befolyásolják, ezért ha a mirigy túlműködik (vagyis túl sok hormont termel), úgy az anyagcsere működése felgyorsul. Ellenkező esetben, vagyis pajzsmirigy-alulműködés fennállásakor pedig lelassul az anyagcserénk, ami azt eredményezi, hogy a szervezet nem képes megfelelő módon és ütemben elégetni a kalóriákat, így plusz zsírréteg rakódik ránk.

„Az anyagcserét a szervezet által meghatározott idő alatt felhasznált oxigén mennyiség mérésével határozzák meg. Nyugalmi állapotban ez az alap metabolikus ráta (BMR). Az alacsony pajzsmirigyhormonszint alacsony BMR értékekkel, a magas pajzsmirigyhormonszint pedig magas BMR-rel társul” – magyarázta Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont obezitológiával is foglalkozó endokrinológusa.

Érdekesség, hogy a pajzsmirigy-alulműködés esetén a felgyülemlett súlytöbblet jelentős része a víz túlzott felhalmozódásának köszönhető, így a nagymértékű súlygyarapodást ritkán okozza önmagában a pajzsmirigyzavarnak – annak általában mindössze 5-10 kiló plusz tulajdonítható. A fogyás azonban valóban nehezebb, a pajzsmirigy-alulműködés okozta lassú anyagcsere miatt.

étrend, táplálkozási terv, dietetikus, endokrinológus, orvos, pajzsmirigy, pajzsmirigyzavar, pajzsmirigy-alulműködés, fogyási nehézség
Vannak olyan betegségek, amikor a testsúly csökkentése igen nehéz feladat – ilyen például a pajzsmirigy-alulműködés is. Fotó: Getty Images

Hogyan lehet pajzsmirigy-alulműködéssel fogyni?

Az első és legfontosabb dolog, amit a fogyás érdekében tehetünk, az a megfelelő terápia megtalálása és betartása. Ez a hiányzó pajzsmirigyhormonok pótlását jelenti, amely gyógyszeres úton történik. A pajzsmirigy-alulműködés leggyakrabban alkalmazott kezelése a szintetikus T4-hormon bevitele. Azonban nem a T4 az egyetlen pajzsmirigyhormon, amely befolyásolja az anyagcserét, hanem az ebből képződő T3 is. Ritkán előfordul, hogy ez az átalakulás zavart szenved, ilyenkor előnyös lehet a T4/T3 kombinált terápia.

Fontos tudni azt is, hogy a pajzsmirigy-alulműködésben szenvedők nagyobb valószínűséggel inzulinrezisztensek. A megemelkedett inzulinszint pedig nemcsak a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát növeli, hanem súlygyarapodást is okoz, még akkor is, ha a beteg kevesebb kalóriát visz be. A sejtek ekkor ugyanis jobban raktározzák a zsírt, és az állapot fokozza a szénhidrátban gazdag ételek iránti vágyat is. Éppen ezért meglehet, hogy a pajzsmirigyzavar mellett az IR-t is kezelni kell ahhoz, hogy beinduljon a fogyás – mutatott rá Dr. Mutnéfaly Zoltán.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Miket lehet még tenni?

  • Alkalmazzuk körültekintően a pajzsmirigygyógyszert: éhgyomorra, fél órával reggeli ajánlott bevenni, majd várjuk pár órát, mielőtt más  gyógyszereket, esetleg táplálékkiegészítőket vennék be – főleg a kalciumot vagy vasat tartalmazó készítmények esetén.
  • Mozogjunk rendszeresen: a mozgás fokozza az anyagcserét, amelyre pajzsmirigy-alulműködés esetén nagy szükség van.
  • Mellőzzük a cukrot: a cukor és a normál testsúly köztudottan nem barátok.
  • Hidratáljunk: a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása is elengedhetetlen a szervezet normál működése szempontjából.
  • Nézessük meg a többi hormonunk szintjét is: a hormonzavarok gyakran csoportosan vannak jelen, ezért könnyen lehet, ha pajzsmirigyzavarral küzdünk, más endokrin problémánk is van, csak még nem diagnosztizálták. Ezért érdemes egy endokrinológussal megbeszélni, miért is ütközik nehézségekbe a fogyás, ugyanis más hormonzavarok is okozhatnak hízást, amelyeket szintén kezelni kell.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.