Gyógynövényszörp: így készítsük el!

A gyógynövények nem csak gyógyító hatásuknak, hanem sokrétű felhasználásuknak köszönhetően is olyan népszerűek. Készíthetünk belőlük teákat, forrázatokat, de akár gyógynövényszörpöket is.

A gyógynövények használata nagyanyáink korában sokkal gyakoribb volt, mint manapság, bár kétségtelen, hogy népszerűségük ismét emelkedésnek indult. Fontos szerepet töltenek be az egészségmegőrzésben és remek természetes gyógyírt biztosítanak szinte az összes betegségre, de gyógyító tulajdonságuk mellett élvezeti értékük is igen magas.

Összegyűjtöttünk minden olyan receptet, ami gyógynövényes hozzávalót tartalmaz, szörpök is készíthetők belőlük. Ha gyümölcsszörpből elég sorakozik már a kamra polcain, itt az ideje, hogy feldobjuk a választékot gyógynövényszörpökkel is. Íme, néhány ötlet hozzá! Menta A mentából készített szörp az egyik legkedveltebb. Frissítő, élénkítő hatású, a nyári időszakban remek üdítők készíthetők belőle. Bármilyen szörpöt készítsünk is, tálaláskor a tetejére mindig tegyünk friss gyógynövényt is, mely nem csak díszítő italunkat, de így a növények jótékony tulajdonságait is élvezni tudjuk. A menta például segíti az emésztést, fertőtlenítő hatású, idegnyugtató , és menstruációs görcsökre is alkalmazhatjuk. Mentaszörp Hozzávalók:

  • 1 kg nyírfacukor
  • 2 liter víz
  • 2 kis csokor mentalevél
  • 3-4 citrom leve
  • A cukorból és a vízből cukorszirupot főzünk, majd hagyjuk kicsit hűlni, és hozzáadjuk a mentát. Kb. 20 percig hagyjuk állni, majd leszűrjük, pépesítjük, és visszatesszük a szirupba. Alaposan elkeverjük, majd tiszta üvegekbe öntjük. Az üvegeket kb. 5 percig fejtetőre állítjuk, majd hagyjuk lassan kihűlni. Citromfű A citromfűből önmagában és mentával keverve is készítenek szörpöt, mindkettő nagyon ízletes. A mentához hasonló frissíti, élénkíti a szervezetet. A citromfű remek nyugtató, egy nehéz nap után igazán áldásos tud lenni egy pohár citromfüves szörp. Használhatjuk idegesség, álmatlanság esetén, de gyomorpanaszokra, menstruációs görcsökre, szívpanasz esetén, vagy megfázáskor is. Citromfűszörp A citromfüvet tegyük egy nagy lábosba, és kétszeres mennyiségű vízzel öntsük fel, majd tegyük egy éjszakára hűtőbe. Másnap forraljuk fel, és főzzük kb. 15 percig. Ezután szűrjük le, a főzőlevét pedig tegyük vissza a tűzhelyre. Adjuk hozzá a cukrot és a citromlevet (literenként 60 dkg nyírfacukor és fél dl citromlé szükséges), majd forraljuk fel, és lassú tűzön hagyjuk kicsit besűrűsödni. Ha elkészült, üvegekbe öntjük, fejtetőre fordítjuk 5 percig, és lassan kihűtjük. Gyömbér A gyömbér citrusos, csípős íze a meleg és a hideg időszakban is igazán kívánatos. A belőle készített szörpöt az év bármely szakában fogyaszthatjuk, hiszen a gyömbér remek fertőtlenítő, rendbe teszi az emésztést, segít hányinger, émelygés, menstruációs görcsök esetén. Támogatja az immunrendszer működését, rendszeres használata mindenkinek ajánlott. Gyömbérszörp Hozzávalók:
  • diónyi gyömbér, karikákra szeletelve
  • 2 citrom, karikákra szeletelve
  • 30 dkg nyírfacukor
  • A gyömbért a citromszeletekkel egy nagy tálba tesszük, felöntjük annyi vízzel, ami ellepi, és egy éjszakára állni hagyjuk. Másnap feltesszük főni, hozzáadunk fél liter vizet és a nyírfacukrot, felforraljuk, és addig főzzük, amíg kicsit besűrűsödik. Azután tiszta üvegekbe szűrjük, és szorosan lezárjuk. Az üvegeket kb. 5 percig fejtetőre állítjuk, majd hagyjuk lassan kihűlni.

    5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

    A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

    Olvasd el aktuális cikkeinket!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Melegfront
    Maximum: +3 °C
    Minimum: -3 °C

    Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.