Három dolog, amitől égni fog a gyomra

Gyomorégés, savas szájíz, nyelési panaszok. Vajon milyen tényezők válthatják ki a fentieket, és miért alakul ki a refluxbetegség?

Vannak olyanok, akik sajnos alkati adottságuk miatt hajlamosabbak a refluxra (például fokozódó a hasűri nyomás hatására, így köhögés, tüsszentés, nevetés, telt húgyhólyag, szoros ruházat miatt, terhes nőknél, rekeszsérv esetén), mások viszont szó szerint "megdolgoznak" ezért az emésztőrendszeri betegségért, méghozzá helytelen életmódjukkal. A reflux kialakulásában ugyanis kockázati tényező lehet minden, ami csak a stresszes életmóddal együtt jár, a cigarettázástól a szélsőséges táplálkozásig. Nézzük egyenként a rizikófaktorokat!

reflux
Írd ide a képaláírást

Túlsúly, elhízás

Mivel a felesleges kilók miatt a hasüregben kisebb hely jut a gyomornak, és a gyomorszájra is nagyobb nyomás nehezedik, a túlsúllyal rendelkezőknél gyakrabban fordul elő a savas reflux. A testsúly csökkenése nemcsak a reflux, hanem más (például szív- és érrendszeri) betegségek kockázatának mérséklődésével is jár.

Bizonyos élelmiszerek és italok

Jó tudni! A savas reflux csecsemőknél teljesen ártalmatlan jelenségnek számít. Ilyenkor a gyomor záróizmát szabályozó idegi működés fejletlen, és a vízszintes testhelyzet is közrejátszik a gyakori "bukások" előfordulásában. A gyomor záróizmának működését negatívan befolyásolják a zsíros, fűszeres, csípős és savanyú ételek és italok, így főként a húsfélék, a csokoládé , a kávé, a tea és a gyümölcslevek fogyasztása. Mivel a felsoroltak elernyesztik a záróizmokat, nemcsak megelőző szándékkal célszerű mellőzni őket, hanem ugyanúgy a reflux diagnosztizálása után is.

Gyógyszerek

A nyelőcső és a gyomor közötti kör alakú záróizom nagyon érzékeny rostokból áll, és különböző gyógyszeres hatásokra is érzékenyen reagál. Bizonyos készítmények, így például az asztmaellenes szerek, a szívgyógyszerek és a nyugtatók szedése is hajlamosíthat a refluxra.

A kávé és a cigaretta is okozhat gyomorégést
A kávé és a cigaretta is okozhat gyomorégést. Fotó: Getty Images

Dohányzás

Legyen szó akár cigarettázásról, dohányrágásról vagy vízipipáról , a dohányzás a nyelőcső alsó záróizmának elégtelen működését okozza, azaz közvetlenül okozhat gyomorégést. A nikotin fokozza a savtermelést, a dohányfüst pedig irritálja a nyelőcső nyálkahártyáját, azaz a dohányosokat különösen nagy eséllyel sújthatja a betegség.

Alkohol

Bármilyen mennyiségű alkohol okozhat gyomorégést, és érzékenyebbé is teszi a nyelőcső nyálkahártyáját a gyomorsavval szemben. Az alkoholfogyasztás fokozott savtermeléssel jár, és lehetővé teszi a sav nyelőcsőbe való visszajutását. Az alkoholos italok közül a sör ellen a gáztartalom szól (hasonlóan a szénsavas üdítőkhöz), a tömény szesz fogyasztása pedig azért hajlamosíthat a refluxra, mert lassítja a gyomor kiürülését étkezés után.

Stresszkalkulátor Egy egyszerű alkalmazás segítségével egy perc alatt kiderítheti, mennyire fenyegeti a stressz. Tesztünkért kattintson ide!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Stressz

A stressz olyan tényező, ami megakasztja az ember napi rutinját. Ilyenkor gyakrabban fordul elő, hogy egy-egy étkezés kimarad, vagy gyorsan bekapunk egy-egy falatot, megiszunk egy kávét, ami máris elindítja a káros láncreakciót, a fokozott gyomorsav-termelődést és a gyomortartalom is nehezebben és lassabban ürül ilyenkor. Nem véletlen, hogy a refluxos betegeknek is először azt írják elő, hogy életmódjukon próbáljanak változtatni, többet pihenni, hiszen már sokszor ennyi is elég, hogy a tünetek enyhüljenek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.