Ilyen szerekkel kezelik az avokádót és a banánt

„Ahhoz, hogy a gyümölcsöt hetekig, hónapokig tárolni lehessen, olyan körülményeket kell teremteni, amelyek hatására a gyümölcs életfolyamatai leállnak, vagy nagyon lelassulnak” – ismertette a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Mutatjuk, milyen eljárásokkal érik ezt el a déligyümölcsök esetében.

Milyen eljárásokkal tartják frissen a déligyümölcsöket? – ezzel a kérdéssel kereste meg legutóbb egy levélíró a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalt (Nébih). A szakértők teljes válaszát a Nébih Facebook-oldalán találod, az alábbiakban azonban mi is összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat a témában.

avokádó és banán
A tárolás során az egyik fontos tényező, hogy megakadályozzák a gyümölcs fonnyadását. Fotó: Getty Images

Így lassítják le az érést

Az úgynevezett „utóérő” gyümölcsöket – amelyek még leszedés után is érnek – éretlenül takarítják be, és csak a fogyasztás előtt érlelik be. Ilyen például a banán és az avokádó. A nem utóérő terményeket, például a narancsot viszont már éretten szedik le. Az érési folyamatokat alapvetően a hőmérséklet csökkentésével, azaz hűtéssel, valamint a tárolóban lévő levegő összetételének szabályozásával tudják leállítani, vagy legalább lelassítani.

A tárolás során az egyik fontos tényező, hogy megakadályozzák a gyümölcs vízveszteségét, vagyis fonnyadását, másrészt pedig a romlást és penészedést okozó gombáktól is meg kell védeni a termést. A kettőt azonban nem könnyű feladat egyszerre megoldani: a fonnyadás legjobb ellenszere ugyanis a magas páratartalom, az viszont kifejezetten kedvez a penészgombáknak. A betakarítás után tehát egy többlépcsős eljárásnak vetik alá a déligyümölcsöket.

  1. Beállítják a megfelelő hűtési hőmérsékletet.
  2. A fonnyadás elkerülésére érdekében 90 százalék körüli páratartalmat teremtenek.
  3. A légtér oxigéntartalmát lecsökkentik, a szén-dioxid-tartalmát pedig kissé megemelik.
  4. Forró vízzel és/vagy szódabikarbónás, timsós vagy klóros vizes áztatással fertőtlenítik a gyümölcsöket.
  5. Kifejezetten erre a célra engedélyezett gombaölő szerekkel is kezelik a gyümölcs héját.
  6. A termésre végül egy vékony viaszbevonat kerül, amely meggátolja a gyümölcs légzését, illetve megakadályozza a fonnyadást és a gombák héjba való bejutását. 

„A fentiekből következik, hogy a déligyümölcsök esetében számíthatunk arra, hogy a terméket valamilyen tárolhatóságot növelő kezelésnek vetették alá. Az esetek jelentős részében ez nem jelent különösebb problémát vagy kockázatot, mert a termék meghámozásával a héjon maradt anyagokat is eltávolítjuk” – írta a Nébih.

Rosszat teszel magadnak, ha így fogyasztod a banánt
Egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a smoothie-k és a tejes-gyümölcsös turmixok. Ez nem is csoda, hiszen nemcsak frissítők és egészségesek, de nagyon finomak is. Egy új kutatás eredményei szerint azonban jobban járunk, ha nem teszünk az italba banánt a bogyós gyümölcsök mellé. Mutatjuk, miért.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.