Miért rosszabb a gyomorégés éjszaka?

A fájdalmas, égő érzés a gyomorban nappal is kellemetlen lehet, azonban, ha éjszaka még kínzóbban jelentkezik, teljesen ellehetetlenítheti a nyugodt alvást.

A has felső részén, a szegycsont mögött és alatt jelentkező fájdalom a reflux egyik legjellemzőbb tünete. Ennek oka a gyomorsav visszaáramlása a lazán működő záróizmon keresztül a savérzékeny nyálkahártyával borított nyelőcsőbe. A gyomorszáj izomgyűrűjének renyhesége lehet örökletes, veleszületett adottság, azonban befolyásolhatják egyes gyógyszerek vagy megnövekedett hasűri nyomás, például terhesség vagy túlsúly következtében. A kellemetlen tüneteket felerősíthetik bizonyos – például alkoholos, koffein- vagy szénsavtartalmú – italok, valamint túlságosan zsíros, fűszeres, savas ételek, sőt, a stressz is.

Néma vagy csendes reflux

A sokszor fájdalmas tünetek általában éjszaka tetőződnek. Ez megtörténhet jól érzékelhetően, ami akár már az elalvást is megnehezíti, azonban sokáig rejtve is maradhat. Az alvás közben jelentkező tünetekre gyakran csak a kialvatlanság, reggeli rekedtség, köhögés vagy émelygés utalhat. Ha a néma vagy csendes refluxnak nevezett állapot tartósan fennáll, éppen olyan veszélyes lehet, mint a nappal is tüneteket okozó változat. Ennek fő oka, hogy ha a nyelőcső rendszeresen ki van téve a savas hatásoknak, nem tud regenerálódni, ami különböző szövődmények forrása lehet.

gyomorégés, éjszakai gyomorégés, reflux
Az éjszakai gyomorégés elsődleges oka a fekvő helyzet. Fotó: Getty Images

A felmaródások következtében a nyelőcső kisebesedhet, gyulladások, fekélyek alakulhatnak ki, ami miatt nyelési nehézségek és nyelőcsőszűkület jöhet létre. A gyomorsav ráadásul nem minden esetben áll meg a nyelőcsőnél: a torkon keresztül feljuthat egészen a szájüregig, az egészséges pH-értéket tartósan savassá változtathatja, amely következtében ínygyulladás, fogzománc-roncsolódás és fogszuvasodás alakulhat ki. Ráadásul a probléma átterjedhet az orr melléküregeire is: tartós orrnyálkahártya-gyulladást vagy akár légzéskimaradásokat is okozhat.

A testhelyzet váltja ki

Az éjszakai gyomorégés elsődleges oka a fekvő helyzet, ami megkönnyíti a gyomorsav visszaáramlását a nyelőcsőbe. Éppen ezért a legfontosabb teendő az ágy fejvégének megemelése. Azonban ne csak a párna magasságát növeljük, hanem már a derékrésztől indulva döntsük meg a fekvőfelületet, az ágyrácsot vagy a matracot, esetleg szerezzünk be egy speciálisan kialakított refluxpárnát. Érdemes nagy figyelmet fordítani az éjszakai viseletre is, ugyanis a derékban túl szűk ruhák a gyomorsavat szintén a nyelőcső irányába terelhetik.

Szintén fontos az utolsó étkezés összeállítása és időzítése is. Kerüljük a tüneteket kiváltó vagy fokozó ételeket és italokat, valamint figyeljünk arra, hogy a vacsora és a lefekvés időpontja között teljen el legalább két-három óra. Ha pedig ez idő alatt – vagy már a lefekvést követően – savas felböfögést tapasztalunk, igyunk meg egy pohár vizet, ami azáltal, hogy eltávolítja a gyomorsavat a nyelőcsőből, megakadályozza a felmaródást.

Savlekötők és savcsökkentők

Amennyiben a tünetek továbbra is jelentkeznek, a reflux szövődményeinek elkerülése érdekében indokolt lehet a gyógyszeres segítség. Ezek legerősebb változatai, a savtermelést megszüntető protonpumpagátlók, amelyeket szükség esetén, kizárólag orvosi ellenőrzés mellett lehet alkalmazni. Azonban a patikában vény nélkül is kaphatók, a már kialakult panaszokra szedhető, tüneti kezelést nyújtó savlekötők. Emellett – szintén recept nélkül is – elérhető H2-receptor blokkolók, amelyek magát a gyomorsavtermelést képesek csökkenteni. Ezek a készítmények a bevételt követő egy órán belül érezhetően csökkenthetik a tüneteket, ráadásul alkalmazásuk során mellékhatásoktól sem kell tartani. További előny lehet ezeknél a gyógyszereknél, hogy nincs szükség a folyamatos szedésükre: alkalmanként – például nehezebb vacsorák esetén – is hozzájárulhatnak a nappali tevékenységek zavartalan működéséhez, valamint a nyugodt éjszakai alváshoz is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.