A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás elengedhetetlen a szervezetünk egészséges működéséhez. Számos módszer ismert, ami segíthet javítani az alvásunkon: egyesek a kijelzőkből áradó kék fénytől tartózkodnak a lefekvés előtti órákban, mások meditatív zenével hangolódnak a pihenésre. Nem mindegy azonban az sem, hogy milyen pózt veszünk fel alváskor, vagy hogy melyik oldalunkra fordulva hajtjuk álomra a fejünket. Az Iflscience cikke összegyűjtötte a jobb-, illetve bal oldalon fekvés melletti és elleni érveket is.
Miért feküdjünk a bal oldalunkon?
Hogyha a bal oldalunkra fordulunk, úgy gyomrunk a nyelőcső-záróizom, más néven a szívizombormintó alatt fog elhelyezkedni. Ez az a pont a testünkben, ahol a nyelőcső belép a gyomorba, a gravitáció miatt így a gyomortartalom nem fog visszafolyni a nyelőcsőbe, és nem jelentkeznek a reflux jól ismert tünetei sem. A savas reflux akkor fordul elő, amikor a gyomor tartalma visszafelé halad a nyelőcsőben, égő érzést okozva a nyelőcsőben. Mindez nem csupán kellemetlen érzést válthat ki, és tönkreteheti az éjszakai pihenésünket, de hosszabb távon fekélyek kialakulásához is vezethet. Akiknél tehát már diagnosztizálták a refluxot, vagy gyakran szenvednek éjszakai gyomorégéstől, érdemes a bal oldalukon tölteni az éjszakát.
Miért feküdjünk a jobb oldalunkon?
Míg a bal oldal jó választásnak tűnik bizonyos gyomorproblémákkal küzdők számára, az alvási apnoéban szenvedő emberek szabadabb légzését épp hogy a jobb oldalon fekvés segítheti. Egy 2011-es kutatásban is vizsgálták, hogy az éjszakai légzéskimaradással járó problémát milyen módon befolyásolja az alvó pozíciója. Az eredmények szerint a jobb oldalon fekvés jelentősen csökkentette az obstruktív légúti események gyakoriságát közepesen súlyos és súlyos betegségben szenvedő betegeknél – olvasható a tanulmányban.
Hogy ez miért van így, az a kutatók számára sem volt teljesen világos. 2018-ban egy másik, hasonló tanulmányt is elvégeztek, melynek során az alvási pozíciók szívre gyakorolt hatásait vizsgálták meg. Azt figyelték meg, hogy a szívelégtelenségben szenvedő betegek nagyrészt a jobb oldalukra fordulva pihennek. A tanulmányt végzők szerint előfordulhat, hogy csak tudat alatt próbálták ilyen módon tehermentesíteni a szívüket.
Nem tesz jót, ha a hasunkon alszunk
Sokan inkább a hasokon szeretnek aludni, viszont ez nem túl jó ötlet. Ez a pozíció nemcsak a gerincet kényszerítheti egy egészségtelen pozícióba, de megnöveli a folyadék okozta nyomást a szemgolyókban is. Ez pedig többféle látásprobléma (például glaukóma, vagy zöld hályog) kialakulását is eredményezheti. Hogyha arccal lefelé alszunk, az a bőrünk egészségére sincs jó hatással, és megszaporodhatnak miatta a ráncaink.
Átlagosan 20-szor váltunk pozíciót az éjszaka folyamán, és minél hosszabb időt töltünk mozdulatlanul, annál nagyobb az esélye annak, hogy ez hatással lesz a bőrünkre. Ezek az alvás során keletkező ráncok az arcunk más részein alakulnak ki, mint a mimika miatt megszaporodók. Hogyha hanyatt fekszünk, kímélhetjük az arcbőrünket, ez a pozíció azonban légzési nehézségekhez vezethet, ami horkolást és alvási apnoét eredményezhet.