"Akkor, te semmit nem ehetsz!"

A diagnózis után az is sokkoló lehet az ételallergiás ember számára, ha környezete tájékozatlan marad a diétáját illetően. Ne kövessük el ezt a hibát!

Az egészséges átlagember nem tudja, melyik szó mit takar

Ételallergia, ételintolerancia, tejfehérje, laktóz és glutén - az átlagember szótárában ritkán előforduló kifejezések, ám annál többet mond annak, akinek valamilyen okból kifolyólag kerülnie kell egy vagy több összetevőt. Ezeket valóban csak akkor tanuljuk meg, ha a diéta miatt szükségünk van rá, hogy akár a készételek csomagolásáról, akár a főzéshez szükséges alapanyagok vásárlása során tájékozódni tudjunk, mi az, amit fogyaszthatunk. Ilyenkor az ember teljesen más szemmel válogat a boltok polcain, mint korábban. Már nem a régi kedvenc vagy az éppen megkívánt, esetleg akkor pont akciós termék fog a kosárba kerülni, hanem kizárólag az, amit a diéta megenged.

Szegény, akkor te semmit nem ehetsz!

A család részéről jólesik ilyenkor minden támogatás - elsőként, ha nem sajnálattal, hanem érdeklődéssel fordulunk a diétázó felé. Javasolni szoktam, hogy a diétás tanácsadásra hozzák magukkal azt a családtagjukat is, akiről úgy gondolják, hogy fontos, hogy ő is részletes képet kapjon a diéta részleteiről - mondja Sasvári-Szekeres Anita, a Budai Allergiaközpont dietetikusa. Lehet a férj, a feleség, de gyerekek esetében például a felügyeletbe besegítő nagymama is, akinek szintén fontos tudnia, hogy miért nem eheti mostantól uzsonnára a kedvenc kekszét az unokája, vagy miért kell mostantól bizonyos szabályokat betartani a konyhában. A közelgő ünnep kapcsán ezek a kérdések még inkább előkerülnek, ezért az alábbiakban összegyűjtöttük a leggyakrabban előforduló tévedéseket.

5 dolog, amire figyeljen, ha ételallergiást lát vendégül
A közös ebéd előtt kérdezzük ki ételérzékeny vagy -allergiás vendégeinket, hogy mit ehetnek

Nem csak a tejben van tej

A tejmentes diéta nemcsak a dobozos tej lecserélését jelenti növényi "tejekre" , hanem mindent mellőzni kell az étrendből, ami tejet vagy tejszármazékot tartalmaz. Tejfölt, tejszínt, joghurtot, kefírt, vajat sem használhatunk a sütés-főzés során, sőt a margarinok közül is csak azt, aminek az összetevői közt nem szerepel tejszármazék. Ezeket növényi készítményekkel - kókusz-, rizs-, zabtejszín - lehet helyettesíteni. Fontos tudni, hogy a késztermékek: pékáruk, kekszek, ropi, csokoládék, felvágottak is tartalmazhatnak tejet!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az is gond, ha csak egy kicsi van benne

Ha a recept szerint mindössze 2dl joghurtot használtunk fel a 12 szeletes tortához, amelyből az allergiás egy szeletet eszik, vagy csak 2 kanál búzaliszttel készítjük a rántást, akkor ez számunkra kevésnek tűnhet, az ő szervezete azonban nem így érzi. "Enyhébb" esetben órákig-napokig tartó hasfájást, görcsöket és puffadást okozunk neki, súlyosabb esetben viszont akár életveszélyes, sürgősségi ellátást igénylő reakció is kialakulhat.

"Nyomokban tartalmazhat"

Vannak, akiknek nemcsak azokat a termékeket kell kerülniük, ahol az allergén (amelyet a diétában mellőzniük kell) az összetevők között szerepel, hanem még a "nyomokban tartalmazhat" feliratú készételeket sem fogyaszthatják, mert ezektől is tüneteik vannak. Ilyen kényes kérdés az elkészített ételek tálalása is. Ha végig odafigyeltünk: allergénmentes alapanyagokat vásároltunk, amelyek a főzés során sem érintkeztek a család többi tagjának készített ételekkel, akkor a tálalásnál se kövessük el azt a hibát, hogy egy tálcán, egymás mellé téve szervírozzuk például a mentes és a sima panírral készült rántott húst. A nagy gonddal készített mentes étel a tálalás során is szennyeződhet (allergén kerülhet rá), és sajnos ez is épp olyan tüneteket okozhat, mint a normál panírral készült hús elfogyasztása.

Nem eszel liszteset? De te is lisztből sütöd a kenyered!

Gluténérzékenység, lisztérzékenység, cöliákia: más a nevük, de a diéta azonos, az érintettek nem fogyasztanak glutént , pontosabban olyan gabonát, amelyben ez a fehérje megtalálható. A diétában kerülendő a búza, a rozs és az árpa, zabból csak az igazoltan gluténmentes változat fogyasztható. Emellett ugyanúgy sütnek-főznek, például rizs-, kukorica-, hajdina-, cirok-, mandula-, kókusz- vagy köleslisztből, de léteznek gluténmentes céllisztek is: ezek már eleve olyan összeállításban kerülnek a polcokra, hogy viszonylag egyszerűen (víz, tojás, cukor hozzáadásával) sütemény, nokedli vagy kenyér készíthető belőlük.

Ez nekem túl bonyolult!

Akinek a speciális étkezés nem a mindennapok része, nincsenek jól bevált receptjei, vagy nem érzi biztonságosnak - allergénmentesnek - a konyhát a főzéshez, és úgy dönt, hogy inkább nem kockáztat, akkor vegyen bátran készterméket! Ma már a legtöbb boltban elérhető - vagy webshopokból rendelhető - az adott diétának megfelelő allergéntől mentes sütemény, keksz, nassolnivaló. Biztosak lehetünk benne, hogy a mentesen étkező vendégnek ez a figyelmesség is jól fog esni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.