Az alacsony vérnyomás alapvetően nem betegség, de okozhat kellemetlenségeket, így például szédülést, fejfájást, rossz közérzetet, de ájulást is. A szédülés és az ájulás sok esetben a hirtelen mozdulatoktól alakul ki, ezért érdemes ezektől óvakodni. Felkeléskor se pattanjunk ki rögtön az ágyból, hanem mozgassuk meg végtagjainkat, körözzünk a fejünkkel, vállunkkal, és csak szép lassan, nyugodtan keljünk fel. Ezekkel a gyakorlatokkal megemelkedik a vérnyomás, és sokkal energikusabbak is leszünk.
Mi számít alacsonynak?
A torna ugyanakkor nemcsak reggel, az ágyban javasolt. A rendszeres mozgás hatására ugyanis javul a keringés, ezáltal a vérnyomás is magasabb lehet. A vérnyomás megfelelő értéke életkoronként a következőképpen változik:
- 10-30 év között: 120/80 Hgmm
- 30-40 év között: 125/85 Hgmm
- 40-60 év között: 135/90 Hgmm
- 60 év felett: 145/90 Hgmm
Ha vérnyomásunk tartósan ezen értékek alatt van, és a fent említett tünetek is már többször előfordultak, érdemes étrendünkön és életmódunkon is alakítani.
Pörgessük fel vérnyomásunkat!
A rendszeres mozgás mellett étrendünkkel is sokat emelhetünk az alacsony vérnyomáson, ha igyekszünk odafigyelni és betartani az alábbiakat:
- fontos a bőséges folyadékfogyasztás, akár 2,5 - 3 l naponta
- ehetünk egy kicsit több sót, mint általában, de semmiképp se vigyük túlzásba
- fontos, hogy többször együnk, kisebb adagokat, az egyszeri bőséges étkezés nem javasolt
- helyezzük előtérbe a növényi alapú termékeket, fogyasszunk sok zöldséget, gyümölcsöt, teljes értékű gabonaféléket, olajos magvakat
- a frissen préselt zöldséglevek is nagy hasznunkra lehetnek, így például a sárgarépa- vagy zellerlé
- együnk kevesebbet a magas szénhidráttartalmú élelmiszerekből, így például a kenyérből, rizsből és a burgonyából
- használjunk bátran és bőségesen zöldfűszereket, melyeknek élénkítő hatásai vannak, így például a mentának, a rozmaringnak vagy a kakukkfűnek
- az alkohollal óvatosan kell bánni, viszont fogyaszthatunk élénkítő élelmiszereket: kávét, teát, a zöld tea kifejezetten ajánlott, emellett kakaót és csokoládét is.
- agyógynövényekközül válasszuk a fehér fagyöngyöt, mely magas és alacsony vérnyomás esetén is segít normalizálni azt
A mértékletességre mindenképpen ügyeljünk, krónikus esetben pedig konzultáljanak háziorvosukkal!