Ételek szervezetünk erősítésére

Azzal a legtöbben tisztában vagyunk, hogy megfelelő étrenddel hozzájárulhatunk testünk-lelkünk egészségéhez. De mit együnk akkor, ha szeretnénk lendületesek, és kevésbé fáradékonyak lenni? A választ megtaláljuk tányérunkon.

Az elfogyasztott étellel nemcsak éhségünket csillapítjuk, de nagyban befolyásolhatjuk közérzetünket, hangulatunkat, energiaszintünket is. A megfelelő, kiegyensúlyozott étkezés gyógyírként szolgálhat bizonyos problémák, így a következők esetében is.

Ezt együk energiaszintünk növelése érdekében

A nehezebb, stresszes időszakban szervezetünk több vasat használ el, ezért érdemes jobban odafigyelni a megfelelő vasbevitelre. Együnk minél több vörös húst, belsőségeket, baromfit, halat, a legjobb vasforrások. Ha valaki vegetáriánus, fogyasszon szójababot, lencsét , spenótot, gabonapelyheket, remek húsmentes alternatívák.

Ezt együk nyugalmunk megőrzéséért

A kávé, koffeintartalma miatt gyorsítja pulzusunkat, de azt kevesebben tudják, hogy a túl sok finomított szénhidrát (fehér kenyér, cukrok, cukros gabonafélék) is hozzájárul az idegesség kialakulásához. Elfogyasztásukkal ugyanis túlzott mennyiségű inzulin termelődik a szervezetben, ezáltal idegesek, ingerültek leszünk, és kevésbé tudunk koncentrálni is. Ahhoz, hogy ezt elkerüljük, együnk sovány fehérjéket, egészséges zsírokat, finomítatlan szénhidrátot, építsük be étrendünkbe a barna rizst, a teljeskiőrlésű kenyeret és tésztát, valamint a zöldségeket, gyümölcsöket.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ezt együk agyunk védelmére

Az omega-3 zsírsavak és a B12-vitamin hatékonnyá teszik az idegsejteket. Előbbi hiánya zavartságot, zsibbadást és fáradságot okozhat. Ezért együnk omega-3 zsírsavakban gazdag halakat, mint például makrélát, pisztrángot, heringet, tonhalat, lazacot. Hogy a B12-vitamin se hiányozzon szervezetünkből, próbáljuk ki a teljes értékű gabonapelyheket, melyek kiváló alternatívák reggelire .

Ezt ne együk a puffadás elkerülése érdekében

Igen, egyes zöldségek és hüvelyesek képesek hasunkat felfújni. Ilyen például a bab, a brokkoli, a káposzta vagy a karfiol. A szénsavas italok is puffadást okoznak, a benne lévő szénsav miatt, de a mesterséges édesítőszerek is nehezítik emésztésünket. Így ha hajlamosak vagyunk a puffadásra, inkább kerüljek ezeket. A puffadás kellemetlen közérzetet, kényelmetlenséget, feszengést okozhat.

Ezt együk izomgörcsök ellen

Az izomgörcs normális lehet egy edzés után, de jelentkezhet kálium- vagy magnéziumhiánytól is. A banán a legnépszerűbb káliumforrás , kétszer annyi ásványt nyerünk belőle, mint egy közepes méretű burgonyából. De jó választás lehet káliumpótlásra az aszalt szilva és a narancslé is. Magnézium leginkább a mandulában, a dióban, a zöldségekben (spenót), a finomított gabonákban található. Ügyeljünk a rendszeres és elegendő mennyiségű folyadékfogyasztásra is, ugyanis a kiszáradás is okozhat görcsöket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.