Gyomorkímélő tippek ünnepi lakmározás után

Süteményhegyek, csirkecombok, szaloncukor-áradat: finomságok mindenütt. Nehéz ellenállni az ünnepi étkek csábításainak, és nem is mindig sikerül. Adunk pár tippet, hogyan legyen úrrá a nagy zabálások után jelentkező teltségérzeten és gyomorproblémákon.

Bár idén is megfogadtuk, hogy betartjuk azokat a jól ismert tanácsokat, hogy lassan eszünk, nem szedünk kétszer minden fogásból, több rostot eszünk, és nem fogunk stresszelni , most is beletört a feladatba a bicskánk. Hogy is ne, amikor édesanyánk, nagymamánk vagy feleségünk főztjénél nincs finomabb, ráadásul ünnepekkor az előbb említett hölgyek valósággal versengenek egymással, hogy ki főz többet és jobbat. Enni pedig mindenkiéből kell, hiszen megsértődik a lelkes szakács, ha pont az ő fogásánál dobjuk be a törülközőt.

Ezért aztán a két ünnep között sokan eljutunk az általam csak "jóllakott óriáskígyó-effektusnak" nevezett állapotba, amikor csak annyit tudunk elhaló hangon kérni attól, aki még nem fekszik, hogy ugyan, tolja már közelebb a bejglis tálat.

Lássuk, mit tehetünk ilyenkor, és hogyan előzhetjük meg, hogy komolyabb tünetek: székrekedés, hasmenés, hányás is társuljanak teltségérzetünkhöz.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • Egy órával a falatozás után hívja el családjának még mozogni hajlandó tagjait egy 10-20 perces sétára. A mozgás segít a tápcsatornának az elfogyasztott ételek továbbításában, az emésztés gyorsításában, és a keringésünket is felpezsdíti. Ha tudjuk, séta közben enyhén masszírozzuk hasfalunkat, körkörös irányban a köldök körül.
  • Evés után ne kávét igyunk, mert ez izgatja az amúgyis túlterhelt gyomor-nyálkahártyát. Próbáljuk ki inkább a zöld teát: ez is felélénkít, viszont sokkal kíméletesebben, és még a lakomával küzdő gyomornak is segít.
  • Igyunk meg egy csésze gyógyteát. A borsmenta hatása közismert: segíti az epeelválasztást, nyugtatja a gyomor-nyálkahártyát. Ezenkívül fogyaszthatunk édesköményből, gyömbérből, mezei katángból, borókából, lestyánból készített teákat is: mindegyik segít eloszlatni a teltségérzetet és serkentik az emésztést.
  • Finomak és jót is tesznek a különböző fűszerek is. Például a fahéj közismerten hatékony teltségérzet, puffadás és egyéb gyomorpanaszok esetén.
  • Reggelenként fogyasszunk valamilyen probiotikus készítményt vagy egy pohár natúr joghurtot, hogy támogassuk szegény, kimerülőfélben lévő emésztésünket.
  • Készítsünk fahéjjal ízesített fűszeres tejet. Tegyünk 1 pohár forró tejbe 1-1 késhegynyi őrölt fahéjat, kardamomot, valamint szegfűszeg és gyömbérport. Keverjük össze, majd lassan kortyolgassuk el. Gyomrunk imádni fogja!
  • Ha nem szeretjük joghurtot vagy nem ehetünk tejterméket, próbálkozhatunk az "almaecet-koktéllal" is. Ehhez keverjünk egy evőkanál almaecetet 3 dl meleg, de nem forró vízbe, és éhgyomorra hajtsuk fel reggeli előtt. Ha nem bírjuk az almaecet ízét, keverhetünk a "koktélhoz" egy kis mézet, vagy ízesíthetjük pár csepp citromlével.
  • Együnk sok zöldséget, gyümölcsöt és sózatlan pörkölt mogyorót: ezek rostban gazdag ételek, így teltségérzetet adnak, anélkül, hogy elnehezítenének.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra