A króm szerepe étrendünkben

A nyomelemek fontos alkotóelemei étkezésünknek. Egyesekről, így a vasról, magnéziumról például sokat hallani, míg másokról, mint a krómról csak keveset, holott szerepe egészségünk szempontjából legalább olyan fontos.

A króm egy alapvető nyomelem, mely fokozza az inzulinműködést, valamint befolyásolja a szénhidrát-, fehérje- és zsíranyagcserét. Szinte mindenütt megtalálható: a levegőben, a vízben, a talajban, és az ételekben is. Leginkább a húsok, rákok , halak, tojások, teljes kiőrlésű gabonák, diófélék, valamint néhány gyümölcs és zöldség (pl. körte, paradicsom, brokkoli, gomba) szolgálnak forrásául.

Funkciója szervezetünkben

A króm legfontosabb szerepe a vércukorszint szabályozásában mutatkozik meg. Kutatások szerint a sejtmembránon keresztül történő szállítás elősegítésével támogatja a sejtek inzulinfelvételét, ezáltal fokozza az inzulinműködést.

Az öregedéssel párhuzamosan csökken a króm mennyisége szervezetünkben, mely könnyen vezethet vércukorszint-szabályozási problémákhoz, cukorbetegséghez is. Így idősebb korban megfelelő mennyiségben való fogyasztása kiemelkedően fontos.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A króm befolyásolja a szénhidrát-, fehérje- és zsíranyagcserét is, ezáltal javítja a testösszetétel arányát is. Ennek köszönhetően segíthet fogyókúra esetén is a testsúly vesztésében, hiszen csökkenti az éhségérzetet. Ma már igen sok fogyókúrás tabletta alapvető hatóanyagaként szerepel.

A megfelelő mennyiség

Mivel a króm az ételekben széles körben megtalálható, változatos, kiegyensúlyozott étrend követésével a szükséges krómmennyiség is biztosított szervezetünk számára. Az EU által ajánlott napi beviteli mennyisége 40 mikrogramm, melyet 2 paradicsom vagy körte, vagy 20 dkg teljes kiőrlésű liszt elfogyasztása is biztosítani tud, így használata táplálékkiegészítők formájában nem szükséges.

Felszívódását segítik az aminosavak (glicin, glutaminsav, cisztin), valamint a B3-vitamin (niacin), gátolják az élelmiszerekben előforduló adalékanyagok, a magas cukortartalmú ételek, és a szőlőcukor, kristálycukor.

Bár a króm szervezetünkben betöltött szerepével kapcsolatban még sok felfedezetlen terület van, a jelenlegi álláspont szerint hiányában igencsak megnő az 1-es típusú, azaz inzulinfüggő cukorbetegség és a koszorúér-betegségek kialakulásának esélye.

Forrás: Európai Élelmiszer Információs Bizottság

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.