Az ásványi anyagok pótlása is szükséges

Ásványi anyagokra folyamatosan szükségünk van. Egy jól összeválogatott, vegyes étrenddel gondoskodhatunk a bevitelükről. De mi a helyzet télen? Kevés hazai termék, csekély friss áru, kalóriadús ételek. Természetes volna, hogy nélkülözzünk ilyenkor?

A téli hónapokban valóban átalakul az étrendünk és kicsit az életvitelünk is. Lelassulunk, fűtött helységekben melegedünk, és mindezek mellett megnő az igényünk a laktatóbb, kalóriadúsabb, meleg ételek iránt. Részben érdemes ezeknek a kívánalmaknak eleget tenni, így például melegítő hatású alapanyagokkal (pl. hajdina, gesztenye , olajos magvak, curry, fahéj, szegfűszeg) élénkíthetjük, fűthetjük szervezetünket. De egyoldalú és túlzásokba vitt helytelen táplálkozás mellett kellemetlen panaszok (pl. lelassult anyagcsere, túlsúly, téli depresszió) és hiányállapotok (pl. vérszegénység) léphetnek fel, és fokozódhatnak vagy kialakulhatnak lappangó betegségeink (pl. cukorbetegség) tünetei is.

A téli időszakban nem csupán a vitaminok megfelelő pótlásáról kell fokozottan gondoskodnunk. Az ásványi anyagok és nyomelemek bevitele is támogatja egészségünk, egyensúlyunk és frissességünk fenntartását, fordítsunk kellő figyelmet fogyasztásukra! Lássuk, melyek a legfontosabbak!

Magnézium, szelén

Az idegrendszer normális működésében fontos szerepet kapnak ezek az elemek. A magnézium képes csökkenteni a szorongást, az izomfeszültséget, a téli depresszió tüneteit, míg a szelén antioxidáns vitaminokkal együtt képes javítani a központi idegrendszer állapotát, az idegsejtek működését. Rengeteg magnézium található a banánban, olajos magvakban, aszalt gyümölcsökben, halakban, spenótban, hüvelyesekben, barna rizsben vagy a burgonyában. Szelénhez pedig a brokkoliból, hagymákból, narancsból, avokádóból, búzacsírából , korpákból, tonhalból, tenger gyümölcseiből, vajból, húsokból és belsőségekből juthatunk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nátrium, kálium

Ezeknek az ásványi anyagoknak együttesen lényeges szerepük van a sav-bázis egyensúly és a folyadékterek fenntartásában, az ideg- és izomműködésben, és nem utolsó sorban a glukóz és az aminosavak szállításában. Nátriumot az alapélelmiszereken kívül a konyhasó tartalmaz nagy mennyiségben, így hiánya ritka (inkább a túlzott bevitele jellemző, mely magas vérnyomásra hajlamosít). Előnyös és jól hasznosuló káliumforrásnak a növényi alapanyagok számítanak.

Jód

A jód a pajzsmirigyhormonok fontos alkotója, ezáltal szerepet tölt be az anyagcsere, a növekedés és az idegrendszer működésének szabályozásában. Hiánya elhízást, depressziós tüneteket, koleszterinszint emelkedést és érrendszeri elváltozásokat okozhat. Jódhoz juthatunk tengeri halak, kagylók fogyasztásával, valamint jódozott só használatával.

Vas, réz

A vas legfőbb feladata az oxigén-, és szén-dioxid-, valamint az elektronszállítás. Hiánya alacsony bevitel, felszívódási zavar vagy erős vérzések esetén léphet fel. Ha a szervezet vasraktárai is kiürülnek, fáradékonyság, vérszegénység, immunrendszer gyengeség lép fel. A vasfelszívódást segítik a C-vitamin és a folsav. Jól hasznosuló vasat tartalmaznak a húsok és a belsőségek. Rézre szintén szükség van a zavartalan vérképzéshez, de szerepet játszik az idegrendszer működésében is. Hiányában emelkedhet a koleszterinszint, valamint kialakulhatnak szív- és érrendszeri elváltozások , vérszegénység. Hüvelyesek, máj és teljes kiőrlésű gabonák fogyasztásával mindezek kiküszöbölhetők. A tartósan nagy vasbevitel viszont rontja a réz hasznosulását.

Króm, cink, mangán,

Ezeknek a nyomelemeknek aktív szerepük van a szénhidrát-anyagcserében, mert támogatják az inzulin képződését és hatását. Hiányuk hajlamosító tényezője lehet a koszorúér betegség, illetve cukorbetegség kialakulásának. Krómot tartalmaznak a teljes kiőrlésű gabonák, a hüvelyesek, a húsok és a sajtok, cinket a húsok, a máj, a tojás és a hüvelyesek, míg a mangán a teljes kiőrlésű gabonákon kívül a dióban és a mogyoróban található meg.

Hogy elkerüljük ezen tápanyagok hiányát és annak következményeit, télen is fordítsunk fokozott figyelmet a változatos étrendre. A húsok, tejtermékek, gabonák és olajos magvak könnyen beszerezhetőek bármely évszakban. Viszont a zöldségekből és gyümölcsből a piaci kínálat mellett használhatunk mirelit termékeket, jó minőségű konzerves zöldségeket, aszalt és szárított gyümölcsöket, befőtteket, savanyított termékeket, zöldségchipseket és szárított fűszernövényeket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra