Egy létfontosságú ásvány

A kiegyensúlyozatlan táplálkozás, a fogyókúra, a túlzott alkoholfogyasztás és még számos probléma okozhat a szervezetünkben magnéziumhiányt, ami újabb gondok forrása lehet. Gondoskodjunk a pótlásáról!

Egy kis biokémia

A magnézium a sejtek fontos alkotórésze, sok enzimben megtalálható. A felnőtt emberi szervezet magnéziumtartalma mintegy 25 gramm, melynek jelentős része a csontokban található meg. Jelentős szerepet tölt be számos biológiai folyamatban, többek között az idegrendszer és az izmok működésében, a fehérje-, zsír-, szénhidrát anyagcserében és a szív- és érrendszer működésében, valamint a csontok felépítésében. Az emberi szervezet átlagos magnéziumszükséglete naponta 350 mg, amelyet befolyásol az életkor, a tevékenység, az energiabevitel és felhasználás. A hazai táplálkozási szokásaink sajnos a legtöbb esetben nem fedezik a magnéziumszükségletet, legfeljebb 2-250 mg-ot viszünk be átlagban ebből a fontos ásványi anyagból, ezért pótlásról kell gondoskodni. Különösen akkor kell erre gondot fordítani, ha a szervezetünk magnéziumigénye valamilyen okból megnő, például rendszeres alkoholfogyasztás, krónikus betegség, felszívódási zavar, érelmeszesedés esetén.

Természetes hordozók és táplálék-kiegészítők

Ha nő a magnéziumbevitel, akkor csökken a kalcium- és a káliumfelszívódás. Ezért a magnéziumkészítmény szedésével párhuzamosan ajánlatos megnövelni ezek bevitelét is, a kalcium pl. kétszerese legyen a naponta fogyasztott magnéziummennyiségnek. A magnéziumot sok élelmiszer tartalmazza: természetes forrásai a tengeri hínár, a zöldségfélék (spenót, kelbimbó), a hüvelyesek, a különböző gabonafélék (pl. a búzakorpa és búzacsíra), a gyümölcsök közül a kesudió, a mandula, a dió, valamint (kisebb mértékben) a tejtermékek és a halfélék. Táplálék-kiegészítőként sokféle formában, kiszerelésben kapható, önállóan is, illetve más ásványi anyaggal vagy vitaminféleséggel kombinálva.

Hiánytünetek

Magnézium csökkent bevitele mellett fokozott fáradékonyság, idegrendszeri problémák és anyagcsere-zavarok léphetnek fel, romlik a vérkeringés, hosszú távon megnő a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a szívinfarktus és az agyi katasztrófák kockázata. Ugyanakkor cukorbetegségben, felszívódási zavarokban, pajzsmirigy túlműködésben és alkoholizmusban magnéziumhiány alakulhat ki. Személyiségváltozás, izomgörcsök, hányás és hányinger, remegés, étvágytalanság, zavartság, szívritmus zavarok egyaránt szerepelhetnek a hiánytünetek között. Bizonyos vizelethajtók, egyes antibiotikumok és gombaellenes gyógyszerek szedése is csökkentheti a magnéziumszintet. Testépítőknél egyrészt az intenzív izommunka, a jelentős energiafelhasználás, másrészt a fokozott fehérjebevitel is növeli a magnézium-szükségletet. A magnézium megfelelő arányú bevitelével nemcsak a hiánytüneteket lehet elkerülni, hanem kezdeti kísérleti bizonyítékok szerint bizonyos fokig több krónikus betegség, mint a magas vérnyomás, csontritkulás és az időskori cukorbetegség megelőzésére is alkalmas.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Gyógyító ásvány

A magnézium feltételezhetően csontritkulást gátló, glükózszint szabályozó és magas vérnyomás elleni hatással rendelkezik. Emellett egyes szívritmuszavarok kezelésében is jótékony hatású. Egyes vizsgálati eredmények szerint migrénes fejfájások és premenstruációs tünetek enyhítésében is segíthet. Általában egy felnőtt, átlagos súlyú nőnek 310-320, egy férfinak 400-420 milligrammban szokás meghatározni a napi magnéziumszükségletét, de dohányzás, várandósság, szoptatás, nehéz fizikai munka mellett nő a naponta optimálisan beviendő magnéziumadag.

A magnézium szükséges bevitelét - az anyagcserében játszott jelentős szerepe miatt - szokás megadni a felvett energiamennyiség függvényében is. E szerint minden elfogyasztott 1000 kJoule energia után 25-30 mg magnéziumot kellene elfogyasztani. Nagyobb adagoknál előfordulhat hasmenés, émelygés, hányás, melyek előfordulási gyakorisága csökkenthető, ha a magnézium bevitele étkezéssel egy időben történik. Ha szervezet nem képes vizelet kiválasztási nehézségek miatt a felesleget kiüríteni, a túladagolás izomgyengeséget, légzési zavarokat okozhat.

Megkérdeztük gyógyszerészünket, Pásztiné Gere Erzsébetet: Mely betegségek esetén ellenjavallt a táplálék-kiegészítő magnéziumkészítmények használata? Veseelégtelenség esetén nem javasolt a magnéziumkészítmények használata, mert ez esetben nem biztosított a kiürítés. Egyes pitvar-kamrai átvezetési zavarok esetén alkalmazása ellenjavallt. Terhes és szoptató kismamák csak kezelőorvosuk kifejezett utasítására alkalmazhatnak napi 350 mg magnézium adag feletti mennyiséget. Myasthenia gravis nevű betegségben szenvedő betegek esetén a magnézium készítmények tovább súlyosbíthatják a tüneteket. Jó tudni, hogy egyes antibiotikumok (tetraciklinek, kinolonok) illetve a csontritkulás kezelésére alkalmazott biszfoszfonátok rosszabbul szívódnak fel, ha velük egyszerre magnéziumot is bevesz a beteg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.