Hatással van-e a C-vitamin a vérnyomásra?

A kutatások szerint napi 500 mg C-vitamin bevitele enyhe vérnyomáscsökkentő hatással bírhat, ám nem helyettesíti az ismert, életmódbeli változtatásokat.

A már kialakult magas vérnyomást gyógyszeresen kezelik, de a betegség megelőzésében és karbantartásában kulcsszerepe van a megfelelő életvitelnek: egészséges étrenddel, rendszeres testmozgással és stressz-csillapítással az állapot számottevően befolyásolható. A kutatók pedig folyamatosan vizsgálják, hogy az egyes életmódbeli tényezők elemei pontosan milyen szerepet játszanak a vérnyomás kóros emelkedésében és kordában tartásában.

Az egyik ilyen téma a C-vitamin és a vérnyomás összefüggéseit érinti. A kaliforniai Berkley Egyetem kutatói 2008-ig tíz éven át követték 242 lány egészségi állapotát. A vizsgálat utolsó évében - amikor a résztvevők 18-21 évesek voltak – a vér a laborleleteikből kimutatható C-vitamin tartalmát összevetettek a vérnyomásról nyert adatokkal.

Megállapították, hogy a vérben deciliterenként 1 mg-mal több C-vitamin 4,1 Hgmm-rel csökkenti a szisztolés és 4 Hgmm-rel a diasztolés a vérnyomás értéket, és az évről évre nyert mutatók összehasonlításával kimutatták azt is, hogy a C-vitamin szint növekedésével csökkent a vérnyomás. Bár az összefüggés egyértelműnek tűnik, a Nutrition Journal című folyóiratban megjelent tanulmány értékelésekor azonban nem szabad megfeledkezni arról, hogy valószínűleg életviteli kérdések húzódnak a háttérben: akik egészségesen táplálkozik, annak több C-vitamin jut a szervezetébe és alacsonyabb a vérnyomása - az távolról sem bizonyított, hogy önmagában a nagy dózisú C-vitamin fogyasztás hasonló következményekkel járna.

Legjobb C-vitamin forrásaink a zöldpaprika, a citrusfélék és a friss zöldségek

Átfogóbb eredménnyel szolgáltak 2012-ben a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem orvos kutatói, akik utólagos elemzésnek vetették alá 29, korábban megjelent klinikai tanulmány eredményeit. Az American Journal of Clinical Nutrition című lapban közölt elemzésük szerint a nagy dózisú C-vitamin bevitel enyhe vérnyomáscsökkenéshez vezethet: az áttekintés kimutatta, hogy 500 mg C-vitamin (ami az ajánlott mennyiség körülbelül ötszöröse) fogyasztása 3,84 Hgmm-rel csökkenti rövid távon a vérnyomást. A magas vérnyomással diagnosztizált alanyokban a csökkenés közel 5 Hgmm volt. Bár ez viszonylag enyhe csökkenést jelent, Edgar R. Miller, vezető szerző szerint, ha minden amerikai csupán 3 Hgmm-rel csökkentené a vérnyomását, komolyan megcsappanna az agyérgörcs kockázata is. Mindazonáltal továbbra is bizonyításra vár, hogy önmagában a C-vitaminnak tulajdonítható-e a kedvező hatás, így Miller és kollégái arra intenek, hogy érdemes óvatosan kezelni a vitaminokat és egyéb anyagokat tartalmazó táplálékkiegészítőket.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Szintén a C-vitamin a vérnyomásra gyakorolt hatásainak kérdését érinti egy friss kutatás, amelyet a Colorado Egyetemen folytattak 35 túlsúlyos beteggel. Közülük 15 számára szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata is enyhíthető. Ugyanakkor tekintettel a minta méretére és speciális jellegére, valamint arra, hogy e feltételezett összefüggés egyelőre nem nyert közvetlen bizonyítást, elsősorban továbbra is az egészséges életmód ismert lépéseire érdemes koncentrálni - értékelik az eredményt a szakemberek.

Olvassa el sorozatunk további cikkeit is!

  • Mennyi vitamint szedjünk?
  • Őszi immunerősítés: kezdjünk el készülni a télre!
  • Árulkodó jelek: vírusos vagy bakteriális a fertőzés?
  • A tél vitaminja: minden, amit tudni kell a C-vitaminról
  • Miért olyan fontos szervezetünknek a C-vitamin?
  • Ne "tömjük" magunkat C-vitaminnal! A minőség fontosabb! (x)
  • A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

    Olvasd el aktuális cikkeinket!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Melegfront
    Maximum: +3 °C
    Minimum: -3 °C

    Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.