Miért olyan fontos a D-vitamin pótlása télen?

Vannak vitaminok, melyek szükséglete változik bizonyos évszakokban. Ezek közé tartozik a D-vitamin is, aminek fokozott bevitelére a téli hónapokban van igazán szükség.

Ezt a vitamint egyrészt táplálékkal juttatjuk be a szervezetünkbe, másrészt előanyagából a bőrünkben is keletkezik, ultraibolya sugarak (napsugárzás) hatására. Mivel télen jóval kevesebb a napsütéses órák száma, és a nap nagy részét az iskolapadban, a munkahelyen, valamint a fűtött lakásban töltjük, ezért ilyenkor szervezetünk D-vitamin ellátottsága csökken.

Hogy miért érdemes olyan nagy hangsúlyt kapnia a bevitelnek?

Szervezetünkben több mint 30 féle sejttípusban igazolták a D-vitamin receptorok jelenlétét, ami magyarázhatja hatásainak sokféleségét.

Feladatai közül néhányat említve:

  • Szabályozza a kalcium és a foszfor anyagcserét. Ez azt jelenti, hogy segíti ezek felszívódását a bélből, emeli a vérben a koncentrációjukat, segíti a csontokba való beépülést és csökkenti a vizelettel való kiválasztásukat.
  • Hat a csontépítő és csontbontó sejtek képződésére és működésére. Hiánya csonttömeg vesztéshez, csonttörések fokozott kockázatához vezet.
  • Serkenti a bőr és a szőrtüsző sejtjeinek működését.
  • Hatással van az simaizom- és a szívizomsejtek működésre.
  • Jótékony hatású a cukorbetegségben és az inzulinrezisztenciás állapotokban, mivel fokozza az inzulin termelődését és kiválasztását.
  • Befolyással bír az idegrendszer működésére és regenerációjára. Ennek a hatásának köszönhetően pl. összefüggésbe hozták a Parkinson-kór és a Sclerosis multiplex kialakulási kockázatának, valamint a depresszió okozta panaszoknak a csökkentésével. Sokszor a szezonális, téli depresszió oka is a D-vitamin hiányában kereshető.
  • Fokozza a májregenerációt.
  • Segíti az egészséges hímivarsejtek képződését.
  • Magzati életben segíti a tüdő érésének folyamatát, és csökkenti későbbiekben az asztma kialakulásának kockázatát.
  • Daganat ellenes hatását is leírták. Kutatási eredmények szólnak arról, hogy a D-vitamin hiány nagymértékben növelte a mellrák illetve a vastagbélrák továbbterjedésének a kockázatát.
  • Az alacsony D-vitamin-szint növeli a reumás ízületi gyulladások, egyes vesebetegségek, a szívelégtelenség, a magas vérnyomás és az érelmeszesedés kialakulásának és súlyosbodásának a kockázatát is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ezt a felsorolást még hosszasan lehetne folytatni, de a leírtak is kellő magyarázattal szolgálhatnak a megfelelő D-vitamin ellátottság fontosságáról.

Hiánya felléphet:

  • Egyoldalú táplálkozás esetén
  • Felszívódási zavarok esetén (pl. krónikus bélbetegségek, kiterjedt bélműtétek, májzsugorodás)
  • Szabad levegőn való tartózkodás hiányában (pl. súlyos mozgáskorlátozottság)
  • Bizonyos gyógyszerek vagy étrend kiegészítők rendszeres szedése esetén (pl. szteroidok, bizonyos fogyókúrás készítmények)

Az utóbbi esetén orvossal való konzultációt igényel a vitamin megfelelő pótlásának kiválasztása. Súlyos hiánybetegségek és szövődmények megléte nélkül viszont annyi a teendőnk, hogy téli időszakban is töltsünk el minden nap (világosban) legalább 15 percet a szabadban. Étrendünk bőségesen tartalmazzon halételeket (főleg lazacot, szardíniát, heringet, tonhalat, kaviárt, tőkehalat), tejtermékeket, de kitűnő források a máj, a tojás és a halmájolajok is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra