A szervezetnek szükséges ásványi anyagok közül egyre többször hallunk a magnéziumról. Nem véletlenül, hiszen egyike azoknak az anyagoknak, melyek nélkül sejtjeink képtelenek a normális működésre. A magnézium közel háromszáz enzim működését befolyásolja, így az anyagcsere minden területére hatással van.
Legjelentősebb szerepe az izomműködés szabályozásában van. Nemcsak a vázizomzat, de a belső szervek és a vérerek falát alkotó simaizomzat működése is magnéziumfüggő. Hiányában jöhetnek létre a szinte mindenki által átélt éjszakai lábikragörcsök. Az átlagos táplálkozási szokások mellett a magnéziumbevitel nem fedezi a szervezet magnéziumigényét, ami felnőttek esetében napi 300-350 mg. Egy felmérés szerint csak 210-270 mg magnéziumot fogyasztunk naponta.
A magnéziumhiány számos betegség és tünet forrása lehet: fokozza a szív vérellátását biztosító koszorúerek összehúzódását, ami rontja a szív vérellátását. Ennek következtében csökken a szívizomsejtek oxigénellátása, a szív munkája elégtelenné válik. A magnézium fontos szerepet játszik az ideg- és izomsejtek közötti ingerület-átvitelben is, ezért hiányában zavar keletkezik a szív ingerképző és -vezető rendszerének működésében, ami szívritmuszavart okoz. A magnézium nemcsak izom, valamint a szív- érrendszer működésében fontos, de más területen is. Összefüggés mutatható ki a sejteken belüli alacsonyabb magnéziumkoncentráció és az úgynevezett premenstruális tünetegyüttes kialakulása között. A premenstruációs tünetegyüttes a nők kb. egyharmadánál jelentkezik a menstruációt megelőző 7-10 napon. A hormonális változások befolyásolják az agyban bizonyos átvivő anyagok (ún. biogén aminok) felszabadulását, hatását, és ezen keresztül más szervek működését, valamint az anyagcsere-folyamatokat.
A tünetek kezdetben gyengébbek, a menstruációt közvetlenül megelőzően erősödnek, majd a vérzés megindulásakor enyhülnek és megszűnnek. Van, akinél az idegrendszeri tünetek jelentkeznek erőteljesebben: feszültség, idegesség, szorongás. Másnál a testsúlynövekedés, ödémaképződés az arcon, emésztési panaszok, mellfeszülés a jellemző. Van, akinek megnő az étvágya, főleg az édességek iránt. Jelentkezhet depresszió, levertség, bágyadtság, stressz iránti fokozott érzékenység is. Azoknál a nőknél, akiknél a premenstruális tünetek jelentkeznek, a vörösvérsejteken belüli magnéziumszint alacsonyabb, mint az egészségeseknél.
Mikor alakulhat ki magnéziumhiány?
- Ha csökken a szervezetbe kerülô magnézium mennyisége, például diéta, fogyókúra vagy egyoldalú táplálkozás esetén.
- Ha csökken a felszívódás a bélrendszerből: hosszan tartó hasmenés, rendszeres nagy mennyiségű alkoholfogyasztás esetén.
- Ha fokozódik a magnézium kiürülése: egyes vesebetegségek, vízhajtók szedése, alkoholizmus esetén.
- Ha fokozódik a szervezet magnéziumigénye: nagyfokú fizikai igénybevétel, aktív sportolás esetén.
A magnéziumhiány tünetei
- A vázizomzatban:
lábikragörcs, izomgyengeség, izomrángások. - A központi idegrendszerben:
depresszió, szorongás, hallucináció, álmatlanság, légszomj. - Szív- és érrendszerben:
magas vérnyomás, szívritmuszavarok.
Hogyan biztosítsuk szervezetünk magnéziumigényét?
A táplálékok közül nagyobb mennyiségben tartalmaznak magnéziumot a zöldségek, a gyümölcsök, az olajos magvak, a dió, a napraforgómag és a teljes kiőrlésű gabonafélék. A magnézium felszívódását és a sejtekbe való bejutását a B6-vitamin jelenléte segíti. Ma már rendelkezésre állnak olyan magnéziumtartalmú gyógyszerkészítmények, melyek B6-vitamint is tartalmaznak.