Sok étrend-kiegészítővel gond van

Az étrend-kiegészítők napjainkban nagy népszerűségnek örvendenek, hiszen rengetegen vásárolják ezeket a készítményeket annak érdekében, hogy biztosítsák szervezetük megfelelő vitamin- és ásványianyag-ellátottságát, illetve megszépítsék bőrüket és megerősítsék hajukat, körmüket. Csakhogy ezek a készítmények nem feltétlenül azt nyújtják, amire sokan számítanak.

Világszerte igen sokan szednek étrend-kiegészítőt, a D-vitamin-tablettáktól kezdve a pezsgőtablettákon és a vitaminnal dúsított italokon át a cinkkapszulákig. Ezekből a szerekből már évi több mint 200 ezer tonnányit állítanak elő, és sok országban több száz millió dobozzal adnak el belőlük minden évben. Csakhogy ezek a készítmények nem feltétlenül megbízhatóak: egy német vizsgálatban elemzett 70-féle étrend-kiegészítő közül például minden másodikkal volt valami gond, és összetételük miatt a 91 százalékukat nem is lenne szabad forgalmazni a Fogyasztói Tanácsadó Központ véleménye szerint.

Nagy a baj az összetétellel

A problémára az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer hívta fel a figyelmet a napokban a Facebook-oldalán. A német Quarks cikke nyomán azt írták, hogy „az étrend-kiegészítők sokszor túl nagy dózisban tartalmazzák a hatóanyagokat, emellett gyakran illegális doppingszereket is rejtenek”.

A termékek elemzése során kiderült, hogy bár az összes készítményt természetesként hirdetik a forgalmazók, 21 fogyókúrás termékből 13-ban, 13 potencianövelőből pedig 8-ban találtak olyan hatóanyagokat, amelyek alkalmazása az étrend-kiegészítőkben nem engedélyezett. Ilyen például az aloin, a barbaloin, az efedrin és a szennozid.

Problémás volt továbbá, hogy nagyon sok terméken – a vizsgált készítmények több mint harmadán – olyan, egészségre vonatkozó állítások is szerepeltek, amelyeknek feltüntetését a jogszabály nem engedélyezi. Ezek az információk a keresletet ugyan megnövelik, azonban semmilyen tudományos bizonyíték nem áll mögöttük, és a legtöbbször félrevezetőek.

„Az egyik nem jelölt összetevő a kutya volt”
Megdöbbentő eredménnyel zárult hat kutyaeledel vizsgálata. Két tápban is kutya-DNS jelenlétét mutatták ki, valamint minden termékben a gyártó által nem közölt egyéb összetevők hosszú listáját fedezték fel.

Milyen szabályok vannak itthon?

Ahogy már korábbi cikkünkben is megírtuk, a magyar jogszabályok szerint az étrend-kiegészítők élelmiszernek minősülnek, így azok biztonságosságáért, minőségéért és jelöléséért a termék gyártói és első magyarországi forgalmazói tartoznak kizárólagos felelőséggel. Az ő kötelességük tehát, hogy az étrend-kiegészítőket a megfelelő módon állítsák elő, valamint biztosítsák, hogy a termékek ne tartalmazzanak fizikai, kémiai és mikrobiológiai szennyezőanyagokat.

„Természetesen e termékköre is igaz, hogy amennyiben az étrend-kiegészítővel kapcsolatban súlyos probléma lép fel, a gyártó/forgalmazó köteles azt jelenteni a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnak (Nébih) felé. Emellett a termékek biztonságosságát és forgalmazásuk jogszerűségét a hatóság éves ellenőrzési terv és célellenőrzések során folyamatosan vizsgálja” – ismertette korábban a témával kapcsolatban dr. Bognár Lajos országos főállatorvos.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.