1. Az ehető napfény: D-vitamin
A "napfényvitamin" elsősorban az erős csontokért felelős, de nem ez az egyetlen áldásos hatása. Olyan betegségek kialakulásának esélyét is csökkenti, mint a cukorbetegség vagy a rák, valamint fontos szerepet játszik a szív- és érrendszeri betegségekkel szembeni védelemben is. Egy egészséges ember napi D-vitamin-szükséglete 800 és 1000 NE (nemzetközi egység) között van, ám az új ajánlások szerint napi 4000 egység fogyasztásával sem ártunk. Természetes úton lazac, tojás, tej és gomba formájában pótolhatjuk, emellett kora reggel vagy késő délután érdemes napvédő krém nélkül is a napon tartózkodni (legalább napi 15 percet), hogy testünk feltöltődjön D-vitaminnal.
2. Idegeink őrzője: B12-vitamin
Ha a szervezet tápanyag-felszívó képessége nem megfelelő, akkor lehet esély arra, hogy hiányt szenvedünk ebből a vitaminból. Ez főleg idősebb korban gyakori, amikor a gyomrunkban egyre kevesebb gyomorsav termelődik, így szerveztünk kevesebb B12-vitamint tud kinyerni az elfogyasztott élelmiszerekből. Akik savlekötőt szednek, azoknál fokozottan számolni kell ezzel a problémával! Egy egészséges szervezetnek napi 2,4 mikrogramm B12-vitaminra van szüksége, ennek hiányában fáradtság és mentális zavarok léphetnek fel. Természetes forrásai az állati eredetű termékek, különösen a halak, a szárnyasok és a tojás - vegetáriánusoknak különösen ajánlott ügyelni a megfelelő utánpótlására!
3. Sokszínű segítő: magnézium
Ha nem lenne magnézium a szervezetünkben, több mint 300 testi funkciónk nem működne megfelelően: pulzusunk rendetlenkedne, csontritkulásunk alakulna ki, magas lenne a vérnyomásunk és vércukorszintünk, és a fejünk is folyamatosan fájna. Mindezt elkerülhetjük, ha nőként 320, míg férfiként 420 mg-ot fogyasztunk, a minél hatékonyabb felszívódás érdekében pedig csökkentjük a cukorbevitelünket. Tartsunk változatos étrendet, amelyben rendszeresen szerepel az avokádó, a mogyoró és a cékla. Egy marék pirított mandulával vagy kesudióval napi magnéziumszükségletünk 40 százalékát fedezhetjük.
4. A kevesebb több: cink
Ezen ásványi anyag pótlásával körültekintőbbnek kell lennünk: sem a túl kevés, sem a túl sok nem javasolt belőle. Segíti a szénhidrát-anyagcsere és a vércukorszint egyensúlyának fenntartását, de a szervezet növekedéséhez is kulcsfontosságú. Sokan immunerősítőként gondolnak rá, túlzott mennyiségben azonban éppen ellenkező hatást válthat ki, és még tovább gyengíti a védekező rendszerünket. Hosszú távon napi 10-15 mg biztonsággal fogyasztható belőle, de kúraszerűen, rövid időre ezt a mennyiséget 35-40 mg-ra is növelhetjük - különösen műtétek, nagyobb sérülések után fontos az utánpótlása. Természetes forrásai a sovány vörös húsok, a bab és az osztriga.