A D-vitamin jótékony hatásai

A Harvard Egyetem kutatói kimutatták, hogy a D-vitamin hiánya jelenleg a Földön körülbelül egymilliárd embert érint. Viszont a napfényhiányos hónapokban kevesen töltenek elég időt a szabadban ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű D-vitamint állítson elő a szervezetük.

Azonban ez a zsírban oldódó vitamin nagy jelentőséggel bír, hiszen hiányállapota súlyos betegségekhez is vezethet, illetve a csontjainkra, izmainkra és az immunrendszerünkre is hatással van. Éppen ezért fontos, hogy szervezetünk D-vitamin-szintje megfelelő legyen, és napfényhiányos időkben is gondoskodjunk róla, hogy elég D-vitamint vigyünk be. (A napi ajánlott D-vitamin-bevitel felnőttek esetében 1500-2000 NE, túlsúlyosaknál ennek a duplája.)

Nézzük hát, hogy melyek azok a jótékony hatások, amelyek miatt feltétlenül gondoskodnunk kell vitaminpótlásról a téli hónapokban!

lazac, d-vitamin, vitaminhiány
A halak fogyasztása jótékony hatású, de érdemes tablettával kiegészíteni. Fotó: iStock

Véd a betegségek ellen

A D-vitamin nagyban elősegíti az immunrendszer működését, így a szervezet védekezőképességét is támogatja. Ennek az az oka, hogy a fehérvérsejtek egyes fajtái, amelyek felelősek a baktériumok, illetve a vírusok elpusztításáért, a vér alacsony D-vitamin-koncentrációja esetén nem lendülnek akcióba, így a szervezet védtelen a különböző fertőzések, például légúti megbetegedések vagy az influenza ellen. Ezen kívül nemcsak a kisebb fertőzések, hanem a veszélyesebb betegségektől is megóvhat minket, ha figyelünk a D-vitamin szintünkre: a különféle daganatos megbetegedéseknek (mellrák, prosztatarák, vastagbélrák), a sclerosis multiplexnek, a magas vérnyomásnak és a szívinfarktusnak is alacsonyabb a kockázata abban az esetben, ha a vérben normális a D-vitamin szintje.

Egészséges csontok és fogak

A D-vitamin egyik legfontosabb feladata, hogy segítse a kalcium beépülését a csontokba és a fogakba, ily módon szabályozza a szervezet kalciumszintjét. Tehát, ha nem szenvedünk a D-vitamin hiányától, az egészségesebb, szuvasodásra kevésbé hajlamos fogakat és erős csontozatot és izomzatot eredményez. Így nem kell félnünk annyira a csonttörésektől, és nem kell aggódnunk a csontritkulás miatt sem, illetve az izomfájdalmakra is kisebb lesz az esélyünk.

Hiánytünetek, amikre érdemes figyelni Ha azt vesszük észre, hogy a homlokunk gyöngyözik, vagy az arcunk kifényesedik akkor is, ha a fizikai terhelésünk nem változik, az a D-vitamin-hiányának egyik első tünete lehet. Az átlagnál magasabb (de még nem lázas) testhőmérséklet normál hőfokú környezetben okot adhat arra, hogy megvizsgáltassuk a D-vitamin szintünket. Mire figyeljen még? Itt elolvashatja.

Hogyan pótoljuk?

Bár egyes halak, a halmáj és a tojássárgája tartalmaz D-vitamint, a vitamin pótlásának legegyszerűbb módja mégis, ha kapszulákat szedünk. Ennek oka, hogy táplálkozással nagyon nehéz elérni a napi ajánlott 1500-2000 NE mennyiséget. Fontos, hogy a D-vitamin a zsírban oldódó vitaminok közé tartozik, ezért túladagolható, így mindenképpen konzultáljunk orvossal arról, hogy milyen adagban pótoljuk a vitamint.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Többnyire derült, napos idő várható, inkább csak kevés fátyolfelhő lehet a déli országrészben az égen. Északkeleten, illetve eleinte a délnyugati határnál viszont borult, párás, ködös idő valószínű, ezeken a tájakon csak lassan, fokozatosan javulnak a látási viszonyok. Északkeleten egészen délutánig borongós, felhős maradhat az ég. Csapadék nem várható, legfeljebb a ködös részeken fordulhat elő szitálás. Estétől ismét nagy területen képződik köd, illetve rétegfelhőzet. A délnyugati, nyugati irányú szél többnyire gyenge vagy mérsékelt marad. A hőmérséklet kora délután általában 15 és 20 fok között alakul, de a tartósabban ködös, borult északkeleti tájakon ennél néhány fokkal hűvösebb is lehet. Késő este 6 és 13 fok közötti értékek valószínűek. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra