Ragyogó, feszes bőr
A-vitamin : az egyik legjobb anti-aging hatóanyag, csökkenti a ráncokat, elhalványítja a barnás foltokat és simábbá varázsolja az arcbőrt. A faggyútermelés szabályozásában is közrejátszik, emellett ellenállóbbá teszi a bőrt a fertőzésekkel szemben is. Hiányában a bőrünk szárazzá válik, viszketni és hámlani kezd, főként a fejbőrön. Előanyaga, a béta-karotin szintén igen fontos szerepet játszik a bőrsejtek szaporodásában és helyreállításában. Az Amerikai Bőrgyógyászati Akadémia kutatása szerint az A-vitamin-tartalmú arckrémek csökkentik az aknét és kisimítják a finom ráncokat, vonalakat.
B3-vitamin: különösen a száraz és érzékeny bőrűeknek lehet a segítségére, mivel csökkenti a bőr vörösségét. Ennek oka, hogy fokozza a bőr külső védelméért felelős zsírsavak és keramidok termelődését, ezáltal bőrünk jobban képes megtartani a nedvességet és távol tartja az irritáló elemeket. Hiányában a napfénynek kitett bőrfelületeken barnás foltok és hólyagok jelenhetnek meg, valamint a nyelven és a szájnyálkahártyán viszkető bőrgyulladás jelentkezhet. Kutatások szerint a B3-vitamint tartalmazó arckrémek mérséklik a rosaceás tüneteket, illetve elhalványítják a sötétebb foltokat is.
K-vitamin: a szemek alatt éktelenkedő sötét karikák legfőbb ellensége. A karikás szemek gyakori oka, hogy a bőr alatt futó vékony kapillárisok elpattannak - a K-vitamin pedig véralvadást szabályozó szerepének köszönhetően fontos szerepet tölt be a sebgyógyulásban. Éppen ezért akkor is bevethetjük, ha a bőrünkön található kisebb zúzódásoknak, véraláfutásoknak szeretnénk búcsút inteni. Egy 4 hónapos megfigyelés arra az eredményre jutott, hogy a K-vitamin-tartalmú szemkörnyékápolót használó nőknél látványosan kivilágosodtak a szem alatti karikák, tekintetük frissebbé és ragyogóbbá vált.
Erős, csillogó hajkorona
D-vitamin : a dús és erős hajkoronához elengedhetetlen a megfelelő D-vitamin-pótlás, a napfényvitamin ugyanis a hajhagymákban fontos szerepet tölt be az új hajszálak kialakításában, valamint stimulálja a hajnövekedést. A legújabb kutatások pedig arra is rámutattak, hogy a D-vitamin-hiány hozzájárulhat a fokozott hajhulláshoz is: egyrészt hiányában fogékonyabbak vagyunk a stresszre, ami elősegítheti az erőteljesebb hajhullást, másrészt az alacsony D-vitamin-szint kapcsolatba hozható az alopecia areata nevű autoimmun bőrbetegséggel, ami foltos hajhullást okoz.
H-vitamin: vérbeli "szépségvitamin", a haj mellett a bőr és a körmök egészségéről is gondoskodik, többek között védi a hajat az idő előtti őszüléstől és gondoskodik róla, hogy hajunk jó szerkezetű és fényes legyen. A B7-vitaminként és biotinként is ismert anyag hozzájárul a szervezetben a zsíranyagcsere irányításához, így befolyásolja a bőr (ezzel együtt a fejbőr ) zsírtartalmát is. Hiányában hajunk fénytelenné válik, és hajlamosabb lesz a töredezésre, a hajhullásra, valamint a korpásodásra. Emellett bőrünk állapotára is nagy hatással van: ha biotinhiánnyal küzdünk, bőrünk szürkés árnyalatot ölthet, fokozódik a faggyútermelés és seborrheás bőrgyulladás léphet fel.
Vas : a vérben az oxigén szállításáért, ezzel együtt a sejtek energiaellátásért is felelős. Hiányában a rossz oxigén-anyagcsere miatt a hajhagymák tönkremennek, ennek esnek áldozatul a hajszálak is - szerkezetük sérül, és hamar hajhullás alakulhat ki. Jó hír, hogy a vas mennyiségének helyreállítása után a hajhagymák regenerálódnak - éppen ezért ha hirtelen erőteljes hajhullás jelentkezik nálunk, mindenképpen keressük fel háziorvosunkat, aki egy vérvétel után meg tudja állapítani a vasszintünket, és ha kell, javaslatot ad a vaspótlásra is.
Fényes, hosszú körmök
E-vitamin: javítja a vérkeringést , ezáltal hozzájárul az egészséges és gyors körömnövekedéshez. Elismert szépségvitaminként megerősíti a körmöket és a körömágyakat, valamint segít megelőzni az olyan körömhibákat, mint a sárgás elszíneződés. Erős antioxidáns, ennek köszönhetően védi a körmöket a szabad gyökök károsító és öregítő hatásától. Hiányában körmeink könnyen kiszáradhatnak, töredezetté válhatnak. Különösen jó szolgálatot tesz, ha gyakran lakkozzuk a körmeinket, mivel segít megelőzni az aceton és a körömlakkok okozta felszíni sérüléseket.
B-vitaminok: az egészséges, ellenálló és fényes körmökért felelősek. Hiányuk esetén a köröm felületén harántcsíkok, hosszanti barázdák, gödröcskék és hasadékok jelenhetnek meg, de a köröm melletti bőr felszakadozásának hátterében is gyakran a nem megfelelő mennyiségű B-vitamin-bevitel áll. Különösen a B2- és B12-vitamin gondoskodik körmeink kifogástalan megjelenéséről, mivel segítik a szervezet fehérjeanyagcsere-folyamatait és fokozzák a körömsejtképződést.
Cink : nagyban hozzájárul a sejtek növekedéséhez, az egészséges körmök fontos alapanyaga, erősebbé és ellenállóbbá teszi a körmöket, de részt vesz a szervezet fehérjeanyagcsere-folyamataiban is. Hiányában a körmök elvékonyodnak, meggyengülnek, és apró, fehér pöttyök, csíkok jelenhetnek meg rajtuk. Ugyanígy intő jel lehet a repedezettség, ami szintén arra utal, hogy nem megfelelő a cinkbevitelünk. Emellett a haj és a bőr egészségének megőrzésében is szerepet játszik, kellő mennyiségben megelőzi a pattanások és a töredezett hajvégek kialakulását.