Számos állatfajjal ellentétben az ember szervezete nem képes önállóan C-vitamint előállítani, így számunkra ez egy esszenciális tápanyag. Olyannyira, hogy az összes vitamin közül ebből van szükségünk a legnagyobb mennyiségű napi bevitelre. Annál is inkább, mert vízben oldódó vitaminként a fel nem használt C-vitamin nem tárolódik el testünkben: a felesleget veséink a vizeleten keresztül kiválasztják. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) hivatalos ajánlása felnőtt férfiak számára 90, nők számára 80 milligramm C-vitamin bevitelét javasolja naponta. A legfrissebb, 2019-es hazai tápláltsági felmérés (OTÁP) alapján ez többé-kevésbé teljesül is a felnőtt lakosság körében.
Legfőbb forrásaink közé a zöldségek és gyümölcsök, illetve főzelékek tartoznak: C-vitamin-bevitelünk átlagosan 86 százaléka ezekből származik. Mindazonáltal a hideg téli időszakban, amikor korlátozott a friss, vitamindús zöldségek és gyümölcsök hozzáférhetősége, célszerű lehet táplálékkiegészítők segítségével megtámogatni a vitaminpótlást. Sőt, mint azt megírtuk, megfázás idején rövid időre érdemes jelentősen megemelni napi C-vitamin-adagunkat, mert ez akár segíthet lerövidíteni a betegség lefolyását is. Hasonlóképpen növekszik a szervezet vitaminigénye terhesség idején, valamint dohányzás mellett. Ahhoz azonban, hogy a bevitt C-vitamin ne csak drága vizeletet eredményezzen, hanem jól tudjon hasznosulni a szervezetben, be kell tartanunk néhány lényeges alapszabályt.
Így érdemes C-vitamint szedni
Mint azt a New York-i Mount Sinai kórház tájékoztatója írja, a C-vitamin-tartalmú étrend-kiegészítők szedését az optimális felszívódás érdekében jobb naponta több, két-három adagra felosztani. Egyes kutatások szerint felnőtteknél naponta kétszer 250-500 milligramm bevitele biztosítja a legelőnyösebb hatást – étkezéssel egy időben bevéve. Azt azonban le kell szögezni, hogy a C-vitamin felszívódása egy bizonyos mennyiség felett drasztikusan romlik. A Szinapszis, a Semmelweis Egyetem Hallgatói Önkormányzata lapja 2019-es cikkében arról ír például, hogy 200 milligrammig a bevitt C-vitamin nagyjából 80 százaléka tud felszívódni, míg ennél nagyobb dózis esetén fokozatosan egyre kisebb hányada. Magyarán a túl nagy adagok nem célravezetőek.
Sőt, a C-vitamin túlfogyasztása egyenesen káros lehet. Noha az EFSA nem határozott meg felső egészségügyi határértéket, az amerikai Nemzeti Orvostudományi Akadémia táplálkozástudományi bizottsága állásfoglalása szerint a napi 2000 milligrammot semmi esetre sem szabad túllépni. A C-vitamin alapvetően nem toxikus, de jelentős túladagolás esetén emésztőrendszeri panaszokat válthat ki: hasmenést, émelygést, alhasi görcsöket. Hosszú távon pedig fokozhatja a vesekőképződés kockázatát, illetve hemokromatózissal élőknél súlyosbíthatja a szervezet vasterhelését és az ebből fakadó szövetkárosodást.
Összességében érdemes háziorvossal konzultálni, mielőtt naponta 1000 milligrammnál nagyobb dózisban kezdenénk C-vitamint szedni. Gyermekünk esetében pedig feltétlenül beszéljünk a házi gyermekorvossal, mielőtt kúraszerűen C-vitamin-tartalmú étrend-kiegészítőt adnánk neki.
C-vitamin- és gyógyszerszedés egyszerre
A Mayo Klinika arra is felhívja a figyelmet, hogy a rendszeres C-vitamin-szedés nemkívánatos gyógyszerkölcsönhatást eredményezhet bizonyos kezelések esetén.
- Alumínium: egyes gyógyszerek, például a foszfátmegkötők alumíniumot tartalmaznak. Ezekkel egy időben szedve a C-vitamin fokozhatja az alumínium felszívódását, ami különösen veszélyes lehet veseproblémákkal küzdő betegeknél.
- Kemoterápia: az olyan antioxidánsok, mint a C-vitamin, csökkenthetik a rákkezelésben alkalmazott kemoterápiás szerek hatékonyságát.
- Ösztrogén: fogamzásgátló tabletták vagy hormonpótló kezelés mellett szedve a C-vitamin fokozhatja az ösztrogén szintjét a női szervezetben.
- Proteázgátlók: a szájon át szedett C-vitamin gyengítheti ezen antivirális gyógyszerek hatását.
- Sztatinok és niacin: a koleszterinproblémákra szedett készítmények hatékonysága ugyancsak csökkent, ha C-vitamint is szedünk mellettük.
- Warfarin: a véralvadásgátló hatóanyag működését szintén hátrányosan érintheti a magas dózisban szedett C-vitamin.