A hideg évszakokban sokszor az ágyból sincs kedvünk kikelni, a meleg lakást elhagyni pedig még kevésbé. A folyton szürke égbolt, a rövid nappalok, a hosszú, hideg éjszakák, a metszőn fújó szél már önmagában is rányomhatja a bélyegét a hangulatunkra, ráadásul könnyen előfordulhat, hogy szervezetünk D-vitamin-hiánnyal is küzd.
Míg nyáron akár már félórányi bőrünket ért napsütés elég ahhoz, hogy szervezetünk elegendő D-vitamint állítson elő, addig ugyanez áprilistól októberig komoly nehézségekbe ütközik. Ha pedig nem jutunk megfelelő mennyiséghez, szervezetünk többek között különböző betegségek kialakulásával reagálhat.
D-vitamin-hiány tünetei
A D-vitamin-hiány következtében immunrendszerünk legyengül és sokkal kevésbé képes felvenni a harcot a különböző szezonális vírusokkal, fertőzésekkel szemben, ráadásul a gyógyulási idő is jócskán megnyúlhat. Nélkülözhetetlenül fontos a számunkra: hozzájárul a kalcium és a foszfor normál felszívódásához és hasznosulásához, az egészséges csontozat, fogazat és izomfunkció fenntartásához, valamint szerepet játszik a sejtosztódásban is.
D-vitamin tartalmú élelmiszerek
D-vitaminhoz nemcsak a napfény segítségével juthatunk hozzá, hanem vannak olyan élelmiszerek is, amelyek tartalmazzák. Ilyenek például a halak - elsősorban a tonhal, lazac, szardínia, makréla és tőkehalmáj - a gombák, a máj, a tojássárgája és például a zsíros tejtermékek. Azonban ezek az ételek a napi szükségletünk csak egy részét képesek fedezni. Bár a nyári hónapokban ez nem jelent problémát - hiszen a napfény segítségével bőven hozzájutunk a többihez - a hideg évszakokban azonban pótlásra van szükségünk .
Pótoljuk a hiányt!
A felmérések szerint a tél végére a magyar emberek mintegy 95 százaléka küzd D-vitamin-hiánnyal, éppen ezért legkésőbb november végétől a tavasz kezdetéig szükség van a folyamatos pótolásra. Egyes krónikus betegségekkel küzdőknek, az 1 év alatti kisgyermekeknek, a várandós nőknek és a szoptatós édesanyáknak pedig akár a nyári hónapokban is.
Míg 18 éves korig nagyjából 500-1000 NE/nap mennyiségű D-vitaminra, 18 év felett 1500-2000 NE közötti mennyiségre van szükségünk ahhoz, hogy szervezetünk a megfelelőképpen működhessen. Figyeljünk azonban arra, hogy a zsírban oldódó D-vitamin túladagolható, ezért tartsuk be mindig az orvosunk ajánlását vagy a betegtájékoztatóban leírtakat.