A B3-vitamin, avagy a niacin egy vízben oldódó vitamin. Számos élelmiszerben természetes módon megtalálható, különösen állati eredetű élelmiszerekben. Ezen kívül egyes étrend-kiegészítők is tartalmazzák, illetve sok országban hosszú időn keresztül dúsítottak vele olyan alapvető élelmiszereket, mint például a liszt, a gabonafélék és a zab. A niacinhiány ugyanis súlyos megbetegedéshez, pellagrához vezet, amely főként éhínséggel sújtott területeken fordult és fordul ritkán ma is elő.
Emellett, mint az a Clevelandi Klinika közleményében olvasható, korábbi kutatásokból kiderült, hogy a niacin elősegíti az úgynevezett "rossz" koleszterin, azaz az LDL-koleszterin szintjének csökkentését a szervezetben. Ennek ellenére sosem tudták igazolni, hogy a vitamin valóban védené a szív- és érrendszert, sőt, egyes vizsgálatok kifejezetten negatív hatást mutattak ki vele kapcsolatban. A tudományos életben ezt nevezik niacinparadoxonnak, amelyre a clevelandi intézmény kutatói dr. Stanley Hazen vezetésével most magyarázatot tudtak adni legújabb, a Nature Medicine című folyóiratban közölt tanulmányukban.
A több mint négyezer amerikai és európai nő és férfi vérplazmamintáival folytatott vizsgálatok tanúsága alapján a túlzott niacinbevitel fokozza a szívinfarktus, a stroke és a korai elhalálozás veszélyét. Ennek oka, hogy az emberi szervezet a felesleges B3-vitamint lebontja, aminek során olyan bomlástermékek vagy metabolitok keletkeznek, amelyek gyulladéskeltő hatást fejtenek ki az erekben. Mindez hosszú távon károsítja az ereket, és akár érelmeszesedés táptalajává válhat. Dr. Hazen úgy szemléltette a jelenséget, mint amikor egyszerre több csapból folyatjuk a vizet egy vödörbe. A vödör hamar megtelik, a túlcsorduló víz pedig kifolyik. Szervezetünknek a túlcsorduló B3-vitamint fel kell dolgoznia valahogy, és ez az említett metabolitok felszaporodásához vezet.
A szakember szerint a felfedezés tanulsága az, hogy bár vízben oldódó vitaminról van szó, mégis érdemes óvatosan bánni a B3-vitamin bevitelével. Táplálékkiegészítő szedése előtt egyeztessünk gyógyszerészünkkel, háziorvosunkkal, illetve lehetőség szerint inkább zöldségekben és gyümölcsökben gazdag étrend révén igyekezzünk biztosítani szervezetünk vitaminigényét.