Bizonyos időszakokban érdemes fokozni a D-vitamin bevitelét, mert nagyobb szüksége van rá a szervezetünknek. A terhesség és a szoptatás ideje alatt, vagy fokozott stresszel járó időszakokban, de a járványszezonban is érdemes a szervezetünket D-vitaminnal támogatni – írja a Pénzcentrum.
Nem elég a megfelelő étrend
Bár egyes élelmiszerekben, például a tejtermékekben, a tengeri halakban és a tojássárgájában megtalálható kis mennyiségben a D-vitamin, a fő forrást saját szervezetünk jelenti. A D-vitamin előállításhoz azonban szükség van UV-B sugárzásra, így az őszi-téli hónapokban, amikor kevesebb a napsugárzás, érdemes étrendkiegészítő formájában bevinni. Az ajánlott bevitel mennyisége egyénfüggő: időseknek, krónikus betegeknek, várandósoknak, de még a túlsúlyosaknak is nagyobb lehet a szükséglete az átlagnál.
Magyarországon az egyik legtöbb embert érintő egészségkockázat a D-vitamin hiány, amely a téli időszak végére szinte minden magyart érint. A szakemberek szerint ezért az októbertől márciusig tartó időszakban mindenkinek ajánlott a D3-vitamin készítmények fogyasztása. Az ajánlásban a felnőttek számára leírt napi 2000 NE-mennyiség élelmiszerből még kiegyensúlyozott táplálkozással sem biztosítható, mivel a szokásos magyarországi étrend alig tartalmaz D-vitamint, az ezzel reálisan bevihető mennyiség pedig mindössze napi 80 NE. Jó hír viszont, hogy a D-vitamint fel lehet íratni a háziorvossal receptre, ezzel pedig sokat lehet spórolni.
Ennyit szedj belőle
A 2022-ben frissített ajánlás szerint az októbertől márciusig tartó időszakban az ajánlott napi mennyiség Nemzetközi Egységben kifejezve:
· Gyermekeknek 6 éves korig: 400-500 NE, a biztonságosan bevehető mennyiség 1000 NE
· Gyermekeknek 6 éves kor felett: 1000 NE, a biztonságosan bevehető mennyiség 2000 NE
· Felnőtteknek: 2000 NE, a biztonságosan bevehető napi mennyiség 4000 NE
· Terhesség és szoptatás idején a kismamák számára mindenképpen a napi adagolás ajánlott legfeljebb 4000 NE mennyiségben.
A felsorolt ajánlási értékeknél több vagy kevesebb D-vitaminra lehet szükség bizonyos egészségi állapotok, betegségek, illetve gyógyszerszedés következményeként is. Érdemes több tényezőt együtt vizsgálni, és szakemberrel konzultálni a D-vitamin megfelelő mennyiségéről például megfázás, stresszes időszak, vagy túlsúly esetén.